Czy takie zachowanie u córki to przejaw autyzmu?

Witam. Zdrowe dziecko, bardzo inteligentne. Uwielbia kontakt z rodziną oraz dziećmi. Umie się bawic, dzielić zabawkami. Bardzo dobrze rozwinięta mowa. Samo umie ubierać się, załatwiać. 3 latka w maju kończyn Nagle zaczęło machać rączkami i przy tym podskakiwać. I wtedy jest zamyslona, nie kontaktuje. Trwa to czasem minutę, czasem pół godziny. Najgorzej w nocy nawet do 2 godzin. Dodatkowo często jest zła, obrażona, nie chce wykonywać poleceń. Nie chce ubrać się, iść na spacer. Jaka może być przyczyną? Czy to może być autyzm?

Witam, Z pani opisu maluje się obraz dziecka zdrowego, prawidłowo się rozwijającego. Objawami autyzmu są - unikanie kontaktu wzrokowego i fizycznego z ludźmi, mocno opóźniona mowa, motoryka, zachowania stereotypowe- powtarzanie sekwencji ruchów po kilkanaście- kilkadziesiąt razy. Zachowania takie jak- niesłuchanie się, nie wykonywanie poleceń rodziców, złoszczenie się są dość typowymi zachowaniami dla 3 latki. Dziecko wtedy uczy się asertywności, ma już swoje zdania w wielu obszarach i chce je wyraźnie, stanowczo przedstawić. Dzieci w tym wieku także są coraz bardziej świadome swoich emocji, chcą je wyrażać- a złość też jest emocją potrzebną nam, niosącą za sobą informację - np. nt. tego, co jest dla nas ważne, gdzie są granice. Mówienie w takich sytuacjach dzieciom słów typu "grzeczne dziewczynki się nie złoszczą" nie pomaga dzieciom. Warto pomóc dziecku w nazywaniu i akceptowaniu własnych emocji i wyrażaniu ich w sposób niedestrukcyjny dla nich. Polecam książkę "jak mówić żeby dzieci nas słuchały {...} " . Kwestia "dziwnych podskoków" - jeśli to panią niepokoi i jest uciążliwe można skonsultować się jeszcze z neurologiem. Wszystkiego dobrego
Agnieszka Fiszer
www.agnieszkafiszer.pl