Dzień dobry.
Bunt Pani syna ma z jednej strony charakter rozwojowy. W ten sposób dziecko uczy się, na co może sobie pozwolić. Rodzice z kolei powinni stawiać przed nim jasne granice - co mu wolno, a czego nie. Na tym między innymi polega wychowanie. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to proces trwający w czasie, co oznacza, że jednorazowe postawienie granic nie przyniesie oczekiwanego efektu. Na podkreślenie zasługuje również to, że zachowanie Pani syna nie świadczy o tym, że jest on jakoś szczególnie złym i zepsutym dzieckiem - używa po prostu takich sposobów, które przynoszą efekt i odwracają uwagę. Mówiąc inaczej - w sytuacji konieczności posprzątania zabawek syn staje się agresywny, w związku z czym problem sprzątania prawdopodobnie schodzi na dalszy plan - czyli cel zostaje osiągnięty.
Druga strona zachowania Pani synka może wiązać się z obecnością, zachowaniem i traktowaniem młodszego brata, który z pewnością ma więcej Pani uwagi (choćby z racji wieku) oraz wobec którego jest Pani bardziej wyrozumiała. Pani syn jednak, jako pięciolatek, nie musi przecież rozumieć, dlaczego młodszy brat jest traktowany z większą wyrozumiałością - natomiast widzi wyłącznie efekt, czyli to, że młodszy brat "ma lepiej". Możliwe, że w związku z tym właśnie usiłuje go naśladować, w nadziei, że Pani uzna również jego prawo do bycia malutki dzieckiem.
Sprawa jest dosyć delikatna, a przy tym bardzo ważna dla przyszłości Pani synów, dlatego sugerowałbym kontakt z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, bądź psychologiem dziecięcym, który mógłby udzielić bardziej trafnych porad w zakresie wychowania i interpretowania zachowań Pani dziecka.
Pozdrawiam.
Możliwe, że Państwa syn przechodzi dziecięcy okres buntu (co kilka lat się pojawiają takie zachowania), dodatkowo może to być zazdrość o młodsze rodzeństwo, które na ogól wymaga większej uwagi. Zalecałabym kontakt z pedagogiem i psychologiem, którzy na podstawie obserwacji dziecka, będą mogli powiedzieć o tym coś więcej.
-------------------------------------------------------------------------
Znajdź mnie tutaj:
http://www.psycholog-pisze.pl
http://www.psycholog-pomaga.pl
Polecam terapię behawioralno-poznawczą ze ścisłą współpracą z Państwem, przy również konsekwencji.Co do przyczyny- oczywiście zazdrość o uwagę, uczucia przekazywane i okazywane bratu.Jego eskalacja złości wynika z niedojrzałości emocjonalnej, nie radzi sobie z własnymi emocjami, zwłaszcza lękiem o swoją pozycję tj. o uczucia Państwa względem niego.
Przypuszczalnie syn przechodzi okres buntu, w którym uczy się stawiać i przestrzegać granice. Państwa zadanie teraz jest niezmiernie ważne, aby wykluczali Państwo niechciane zachowania i wzmacniali te pożądane. Na pewno nie mogą Państwo teraz odpuszczać kontroli w sytuacjach buntowniczych i jasno, klarownie egzekwować pożądane zachowanie. Odpuszczenie będzie znakiem dla dziecka, że może sobie pozwolić na wszystko. Należy dziecku dawać dobry przykład własnym zachowaniem, tłumaczyć co wolno a czego nie, pokazywać modelowe zachowania (np. w filmach, bajkach itd).
Dodatkowo zazdrość o młodsze dziecko może wzmagać też zachowania buntownicze. Dobrze byłoby przepracować z dzieckiem także to uczucie - porozmawiać czym zazdrość jest, jak sobie z nią radzić itd. Najlepsze w takim zakresie są wszelkiego rodzaju zabawy, w których dziecko uczy się nazywać emocje i o nich rozmawiać. Pozdrawiam.
Witam
Dziecko weszło w okres buntu i testuje granice. Jak udaje mu się krzykiem i pluciem uzyskać to co chce będzie to powtarzał. Nie możecie się poddawać tylko egzekwować to o co prosicie. W przypadku krzyków i wrzasków należy się wycofać ale dać informacje, że porozmawiacie jak się uspokoi. Wizyta u psychologa nie zaszkodzi, a Państwa zapraszam na warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Pyskowanie 5-letniego syna – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Niegrzeczne zachowanie u 5-latka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Podejrzenie autyzmu u 2-letniej córki – odpowiada
- Znęcanie psychiczne przez 18-letniego syna – odpowiada Mgr Robert Trzop
- Czy z tą agresją synka należy udać się do psychologa? – odpowiada Psycholog dziecięcy Joanna Skwara
- Problem z nadpobudliwością i agresją u 7-letniego dziecka z autyzmem – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak pomóc synowi, który jest agresywny i niegrzeczny? – odpowiada Mgr Agnieszka Skrzypczak
- Zachowanie 2,5-letniego syna – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Jak radzić sobie z agresją u 18-miesięcznego dziecka? – odpowiada Mgr Paweł Bodzon
- Mój syn nie akceptuje swojego brata – odpowiada Mgr Kamila Drozd
artykuły
"Nie jestem zaklinaczem dzieci. Jestem psychologiem. Uczę, jak wychowywać" - rozmowa z Michałem Kędzierskim
Pięciolatek, który podczas ataku złości demoluje m
Syndrom środkowego dziecka - co warto wiedzieć?
Syndrom środkowego dziecka czy kompleks środkowego
Syn Reginy King popełnił samobójstwo. Miał zaledwie 26 lat
Syn Reginy King, Ian Alexander Jr. popełnił samobó