Jak pomóc synowi, który jest agresywny i niegrzeczny?

Witam mam syna który w tym roku kończy 10lat. Mamy problem polegający na tym, że dokucza innym dzieciom w szkole, wyśmiewa się z nich, przynosi uwagi. Pani wychowawczyni twierdzi że jest to agresja słowna. Być może. Nie wiem w jaki sposób mamy z mężem z nim rozmawiać. Był u psychologa szkolnego ale psycholog nic nie stwierdził. Nasze rozmowy z synem kończą się ciągle na krzykach. Nie wiem czy my coś źle robimy w wychowaniu czy za dużo mu pozwalamy. Boje się że może być coraz gorzej.

Witam,
rozumiem Pani lęk o zachowanie syna teraz i w przyszłości. To bardzo ważne, że szuka Pani pomocy. Proponowałabym zagłębienie się razem ze specjalistą w problem, ponieważ powodów takiego zachowania syna może być mnóstwo, warto przeanalizować jego relacje z rówieśnikami, w jakich konkretnych sytuacjach dokucza dzieciom i ich wyśmiewa, jak reagują na to dorośli, czy syn ma możliwość opowiedzenia o sytuacji ze swojej perspektywy, czyli zobaczenie "obu końców" sprawy. Zastanawia się Pani również nad sposobem wychowywania syna w domu, temu również warto się przyjrzeć, np. jak Państwo reagujecie w różnych momentach, czy jesteście konsekwentni w działaniu. W związku z tym, że rozmowy z dziećmi z reguły są nacechowane emocjami, to tak jak Pani pisze mogą się kończyć krzykiem, dlatego zachęcam do wizyty u psychologa lub psychoterapeuty, który pracuje z dziećmi i rodzicami, by przyjrzeć się problemowi razem z osobą, która spojrzy na to z dystansu. To, że szuka Pani pomocy świadczy o tym, że jest Pani zaangażowaną mamą i zależy Pani na dobru syna. Na ten moment mogę polecić książeczkę, którą wykorzystuję do pracy z dziećmi i ich rodzicami pt.: "Jak sobie radzić ze złością i kaprysami" GILLES DIEDERICHS Wydawnictwo Jedność. Są tam konkretne propozycje zajęć i ćwiczeń, które można wspólnie z dzieckiem wykonywać, by uczyło się reagować w trudnych dla niego sytuacjach, a oprócz konkretnych zadań, książka wnosi trochę śmiechu i zabawy.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
myślę że chłopiec w ten sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę, której pewnie brakuje gdy staje się grzeczny. Proszę zwrócić uwagę na wysłaną wiadomość? Podsumowując ją, Pani syn jest wszedzie krytykowany, zawsze zwraca mu się uwagę co robi źle. Warto mówić mu czego by Pani od niego oczekiwała, np. synku przepuszczaj dziś w drzwiach dziewczynki pierwsze. Wtedy będzie wiedział co ma robić, żeby był nazywany grzecznym. Myśle że w szkole też warto byłoby gdyby nauczyciele zaczęli go chwalić. Zapewne nie zachowuje się tylko źle. Państwa też jako rodziców zachęcam do wielu pochwał. Pochwały dają motywację do kolejnych pozytywnych zachowań. A jak zwracać uwagę na negatywne zachowania? Poprostu mówić o oczekiwanych zachowaniach np. Gdy wyrzuci papier obok kosza to nie mowimy gdzie wyrzuciłeś ten papier tylko instruujemy: podnieść ten papier bo upadł obok kosza i wrzuć go do kosza. Takie formy reakcji dorosłych przynoszą bardzo pozytywne efekty.
Pozdrawiam A. Pacia