Jak pomóc synowi załamanemu psychicznie?

Witam. proszę o pomoc w następującej sprawie.Ojciec mojego syna przebywał wiele lat w szpitalu psychiatrycznym. Początkowo syn odwiedzał go, chciał pomóc, jednak nie było zrozumienia z drugiej strony. Po każdym spotkaniu syn źle się czuł psychicznie.Od trzech lat nie widział ojca. Wysyłał na święta upominki.Teraz jego ojciec umarł. Syn zajął się pogrzebem ale nie może sobie poradzić z wyrzutami sumienia,że nie odwiedzał ojca. Widzę jak jest załamany, po prostu siada psychicznie. Proszę o radę jak mu pomóc.

Żałoba po stracie, smutek, przygnębienie czy poczucie winy jest częsta reakcją na śmieć bliskiej osoby. Jeśli jednak nadmiernie się przedłuża lub też jest nad wyraz silna najlepszym wyjściem jest zachęcenie go do konsultacji z psychologiem. Specjalista pomoże mu zarówno poradzić sobie z poczuciem winy, jak i żalu po śmierci ojca a także trudnymi emocjami związanymi z chorobą i trudną relacją z ojcem. Przepracowanie tego obszaru pozwoli synowi odzyskać równowagę i zwrócić się ku przyszłości.

Dzień Dobry Pani,

Mam mało danych...
Poczucie winy (domniemam, że o nim mowa) jest efektem końcowym nieprzyjemnych uczuć, mających swoje źródło (najczęściej)
w przeszłości i/lub w teraźniejszości.

Z Pani relacji, domniemam, że Pani Syn może czuć się winny, że nie odwiedzał Ojca, że był nieobecny, w ostatnim czasie, że się z Nim nie pożegnał?

Nie znam historii osobistej Syna..

Z różnych przyczyn Dzieci "trzymają się" z dala od swoich Rodziców...
Czasami tak jest, że pomimo otwartości serca i autentycznej chęci Dziecka, jest trudność bycia w kontakcie z Rodzicem..., by móc odwiedzać, dzwonić, być blisko..., ale czasami czuje się potrzebę unikania konfrontacji z nieprzyjemnymi uczuciami (w relacji z Ojcem).
Z opisu domniemam, że Pani Syn bardzo chciał, żeby było inaczej, i za to się obwinia.

Jak może Pani pomóc Synowi?
Zachęcałabym Panią do obecności i do wysłuchania Syna..., bo opowiadanie ma moc uwalniającą.
Przeżycie straty i żałoby tak bliskiej Osoby (Ojca) jest procesem wymagającym czasu oraz wyrażania emocji i uczuć.

Podsumowując, myślę, że zwyczajna rozmowa z Psychologiem byłaby wsparciem dla Pani Syna.

Z przesłaniem dla Pani i Syna Tego, Co jest teraz najbardziej potrzebne,