Problemy z 3-latkiem po rozstaniu z partnerem

witam.mam problem juz nie wiem co mam robic chodzi mi o mojego synka 3 letniego. jego ojciec zostawil nas rok temu maly jest bardzo za nim. odwiedza syna co poltora do dwoch miesiecy a przez ten okres milczy nie odbiera telefonu nie dzwoni do malego. przyjedza do malego i znika nie odzywajac sie. synek pozniej cierpi placze ze chce tate pudzi sie po nocach jest marudny nie chce jesc tak trwa to przez ydzien po wizycie pozniej troche przechodzi ale co dzien chce do taty. co ja mam robic pomozcie

Proszę przekazać te informacje ojcu dziecka. Warto bowiem uświadamiać ojca o jego roli i odpowiedzialności za syna
Jeżeli chodzi o synka to proponuję bajeczki terapeutyczne nawiązujące do sytuacji rozstania rodziców.

Witam. Jeśli tata nie moze widziec sie cześciej z synem to trzeba taką sytuację zaakceptować. To bardzo przykre jak syn cierpi, ale jak pani będzie to dzielnie znosić to to właśnie pomoże synowi.
Magdalena Brabec

Zależnie od tego w jakich jest Pani relacjach z ojcem dziecka, warto zacząć od rozmowy właśnie z nim. Opowiedzieć o tym, co dzieje się z małym, o jego uczuciach, zachowaniu, słowach. Wspólnie poszukać możliwości poradzenia sobie z trudnością, dla dobra dziecka. Żeby podobna rozmowa miała szanse powodzenia warto przeprowadzić ja w atmosferze szczerej troski o malucha, traktować drugiego rodzica także jako ważnego, troszczącego się o dziecko. Unikać natomiast zarzutów, pretensji czy złośliwości, bo one wywołują tylko reakcje obronną, a często także agresję, a jeśli mamy na celu współpracę, warto uniknąć kłótni.
Może częstsze spotkania albo umówienie się na telefon byłoby dobrym rozwiązaniem? Ważne, żeby Państwo spróbowali razem uzgodnić jak można pomóc synkowi i jakie rozwiązanie byłoby dla obojga satysfakcjonujące.
Jeśli podobna współpraca jest niemożliwa, warto rozmawiać z maluchem, pytać go o uczucia, potrzeby. Tłumaczyć, że nawet jeśli taty w pobliżu nie ma, to tata go kocha i o nim myśli (jeśli oczywiście tak jest). Warto także skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, który obserwując zachowanie synka mógłby konkretniej pomóc w poradzeniu sobie z rozłąką i tęsknotą.