Czy z tymi dolegliwościami mam iść do psychologa lub psychiatry?

Ostatnio doświadczam ogromnego stresu przez stratę bliskiej osoby, przez to mam przykre konsekwencję. Gdy się stresuję zaczynam się trząść, czasem boli mnie serce, w klatce piersiowej, często swędzi mnie szyja tam gdzie tarczyca... chcę mi się płakać, robi mi się gorąco, zaczynam mieć zaniki pamięci i bóle głowy. Próbuje to powstrzymywać, ale nie umiem potrafię nawet zestresować się na filmie, przez to muszę pić herbatę na uspokojenie bo melisa już nie pomaga... Zapewne z tymi dolegliwościami mam isć do psychologa/psychiatry?

Witam Panią,

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze wstrząsającym przeżyciem, któremu zwykle

towarzyszy dezorientacja, smutek, płacz, gniew, lęk, poczucie winy, osamotnienia,

poczucie przytłoczenia, poczucie nieszczęścia, rozdrażnienie i wiele innych przykrych

uczuć i emocji, nad którymi trudno zapanować.

Pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby zawsze wymaga czasu.

Z upływem czasu jednak emocje i przykre uczucia związane ze stratą bliskiej

osoby powinny stopniowo słabnąć.

Zwykle po kilku miesiącach stopniowo powraca umiejętność odczuwania

przyjemności i prowadzenia satysfakcjonującego życia.

W Pani przypadku proces adaptacji nadmiernie się przedłuża, a cierpienie

związane z bolesną utratą wciąż się utrzymuje.

Zmarli zawsze pozostaną częścią naszego życia i pozostawiają szczególny

znak w naszych sercach…

Jeżeli jednak nadal odczuwa Pani równie głęboki smutek i wciąż trudno Pani

pogodzić się z odejściem narzeczonego, to należy niezwłocznie poszukać

profesjonalnej pomocy psychologa.

Opisane przez Panią objawy mogą mieć podłoże emocjonalne, to znaczy,

że są natury psychologicznej.

Prawdopodobnie ich źródłem są przeżywane emocje, stres i przykre doświadczenia

związane ze stratą bliskiej osoby.

Objawy, które Pani opisuje mogą sugerować rozwijające się

zaburzenia nerwicowe.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji.

Zachęcam Panią do podjęcia terapii psychologicznej.

Terapeuta pomoże Pani odnaleźć się w tej bolesnej, bardzo trudnej dla Pani

sytuacji, odzyskać równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie.

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Szanowna Pani,

Żałoba jest trudnym etapem w życiu, w którym czasem nie widać końca cierpienia i nadziei. Ma Pani prawo do wszystkich emocji, które się pojawiają. Czy ma Pani wsparcie w otoczeniu,np.przyjaciół?

Zachęcam do skontaktowania się z psychoterapeutą lub psychologiem - gdy któryś ze specjalistów uzna, że niezbędna jest konsultacja psychiatryczna to Panią przekierują. Na pewno warto zadbać o to,by nie była Pani sama z tym bólem.

Gdyby była Pani zainteresowana zgłoszeniem się do mnie, najbliższy wolny termin mam w połowie stycznia.

Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata Ziółkowska

psycholog, psychoterapeuta

www.strefa-ciszy.online