Jak poradzić sobie z utratą mamy?

Witam. Dokładnie rok temu zmarła moja mama, po krótkiej ale ciężkiej chorobie nowotworowej. Przez prawie rok, nie docierała do mnie ta informacja. Miałam dużo na głowie, w kwietniu urodziłam dziecko, ciągle wypierałam to że świadomości zachowując się jakby mama żyła tylko wyszła gdzieś na chwilę. Teraz te emocję uderzyły mnie podwójnie tak jakby mama dopiero zmarła.. nie umiem sobie poradzić,. Czuje taki ból i pustkę i uderzają mnie słowa na zawsze, nigdy. Że już jej nie zobaczę, mam wyrzuty sumienia ,że nie umiałam jej pomóc. Co mam robić czy to normalne?

Proponuję konsultację z lekarzem psychiatrą, który zdecyduje o odpowiedniej strategii leczenia (farmakoterapia, psychoterapia, bądź kombinacja obu metod). Może Pani udać się także bezpośrednio do psychologa/psychoterapeuty.

Witam Panią,

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze wstrząsającym przeżyciem,

któremu zwykle towarzyszy dezorientacja, smutek, płacz, gniew,

lęk, poczucie winy, osamotnienia, poczucie przytłoczenia,

poczucie nieszczęścia, rozdrażnienie i wiele innych przykrych

uczuć i emocji nad którymi trudno zapanować.

Pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby zawsze wymaga czasu.

Z upływem czasu jednak emocje i przykre uczucia związane

ze śmiercią bliskiej osoby powinny stopniowo słabnąć.

Zwykle po kilku miesiącach stopniowo powraca umiejętność

odczuwania przyjemności i prowadzenia satysfakcjonującego życia.

W Pani przypadku proces adaptacji nadmiernie się przedłuża,

a cierpienie związane z bolesną utratą powróciło i wciąż się utrzymuje.

Zmarli zawsze pozostaną częścią naszego życia i pozostawiają

szczególny znak w naszych sercach…

Jeżeli jednak nadal odczuwa Pani równie głęboki smutek i wciąż trudno

Pani pogodzić się z odejściem mamy, to należy niezwłocznie

poszukać profesjonalnej pomocy psychologa.

Zachęcam Panią do podjęcia terapii psychologicznej.

Terapeuta pomoże Pani odnaleźć się w tej bolesnej, bardzo trudnej

dla Pani sytuacji, odzyskać równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/