Dlaczego mam te uderzenia gorąca w plecach?

Od kilku dni mam uderzenia gorąca w obrębie pleców (bardziej w okolicy lewej łopatki) i przy tym też przy sercu, tak jakby to promieniowało, tylko ciężko mi stwierdzić czy promieniuje od serca do pleców czy odwrotnie. Dodatkowo jak dotykam klatki piersiowej po lewej stronie, tak jakby przy sercu to pojawia się ból przy dotykaniu, nie za każdym razem.Trwa to chwilę, ale powtarza się dość często. Boję się, że może to być stan przedzawałowy (mój tata zmarł na zator płucny w wieku 45 lat i mam najgorsze scenariusze w głowie). W tamtym roku jeździłem po lekarzach, byłem u 2 kardiologow i pulmonologa. Miałem wtedy kłucia w klatce piersiowej, ogólne uderzenia gorąca, mrowienie nóg. Ale wtedy wszystko rzekomo było ok. Zasugerowano mi nawet, że po śmierci taty mogę mieć zaburzenia lękowe, ale sam nie wiem.. Od śmierci taty minęły już 3 lata. Ostatnie jakieś epizody związane z moim zdrowiem miały miejsce w tamtym roku, a teraz znowu wróciły, tylko tym razem inaczej się to objawia. Od czego mogą pojawiać się te uderzenia gorąca w konkretnym miejscu na ciele. Do jakiego lekarza ewentualnie się z tym udać?

Witam Pana,

jeśli wykluczone są choroby somatyczne, zaleca się zbadać podłoże psychogenne, w tym celu zalecana jest konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś