Co mam myśleć o takich dolegliwościach na tle nerwowym?

Mam 19 lat, praktycznie zawsze moje serce bije "mocno", przynajmniej tak czuję. Cierpię na nadpotliwość rąk, nie potrafię odnaleźć się wśród ludzi, jestem aspołeczny, prawdopodobnie z powodu lęku. Często myślę o tym, kim jestem i co sprawia, że ja to naprawdę ja. Zdarza mi się że patrzę w lustro i mam wątpliwości czy jestem tą samą osobą, którą byłem wcześniej. Co to może być?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

zalecane jest dla Pana wsparcie psychoterapeutyczne. Objawy, które Pan opisuje są spowodowane zaburzeniami lękowymi.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. wzmożoną potliwościątachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty