Jak opanować niegrzeczne zachowanie u 5-latka?

Witam dziecko ma pięć lat nie słucha krzyczy jest dzień ok a są dni straszne przeklina nikogo się nie waguje nie boi sie pasa nie jest bity czasami klapsa dostanie śmieje się w oczy jest pewny siebie za duzo ciężko sobie z nim radę dac!przedszkolu jest grzeczny ! Ma lęki w nocy , nie jest chowany w przemocy wiec skąd te zachowanie wdomu u mamy słucha waguje się całegeo domu a udrugich dziadków jak czasami przybywa takie zeczy robi żądzy wszystkimi prosze o radę gdzie się udać z problemem

Witam Panią Serdecznie,

Z tego, co Pani napisała, wskazana jest u syna konsultacja u pediatry i u psychologa dziecięcego.

Życzę Pani i Synowi Dużo Dobrego,
Irena Mielnik-Madej

Witam,
Niezwykle trudno udzielić rzetelnej odpowiedzi posiadając tak nie wiele informacji, dlatego postaram się odnieść się do tego co Pani napisała oraz podać kilka istotnych wskazówek, które być może pomogą Pani poradzić sobie z problemem.
Należy zacząć od tego, że dzieci do pewnego wieku wypełnia temperament i on jest w dużej mierze predyktorem do późniejszego zachowania dziecka. Natomiast w wieku 5 lat dziecko jest już w procesie kształtowania swojej osobowości. Odbywa się to m. in. przez obserwowanie i naśladowanie zachowań dorosłego. Dziecko które słyszy przekleństwa będzie je powtarzać.
Istotną sprawą w takim zachowywaniu się dziecka jest to, że udowadnia ono kto rządzi w tym domu, pokazuje swoją siłę, a postawa i rola rodzica jest tu zasadnicza - albo pozwoli dziecku być "domowym dyktatorem" albo nakłoni do podporządkowania się. Nie zawarła Pani informacji czy wychowuje pani dziecko sama czy z partnerem, ważne w wychowaniu jest obecność obydwojga rodziców.
Nie tylko bicie pasem jest przemocą, nieodpowiedni ton głosu - krzyk również jest formą przemocy. Z kolei przemoc jest objawem bezsilności. Być może stres nagromadzony w ciągu dnia jest powodem nocnych stanów. Możliwe, że wzmożony napęd dziecka jest spowodowany zaburzeniami hiperkinetycznymi. Istnieje wiele możliwych opcji dlatego nie należy traktować tego jako diagnozy i udać się do psychologa w Pani miejscu zamieszkania.