Czy syn jest poddawany terapii? Myślę, że warto byłoby się zwrócić o pomoc do doświadczonego terapeuty dla dzieci z autyzmem. Jeśli podejrzewa Pani autyzm lub jego elementy u córki warto byłoby rozpocząć diagnozę w tym kierunku już teraz, by móc wcześnie rozpocząć terapię.
Przyczyną zachowania córki mogą też być wcześniejsze doświadczenia z bratem, który nie pozwalał jej nic mieć dla siebie, wszystko zabierał. Poza tym ze względu na chorobę z pewnością częściej jest w centrum Pani uwagi niż córka, która płaczem teraz się o nią upomina, gdyż nie potrafi inaczej.
Dobrze byłoby też aby Pani w miarę możliwości postarała się zorganizować każdemu z dzieci własną przestrzeń, by córka mogła się spokojnie bawić bez narażenia na odbieranie jej zabawek przez brata oraz organizowała zabawy dzieci w taki sposób by syn miał okazję nauczyć się właściwego zachowania. Należałoby rozpocząć intensywną naukę dzielenia się i nagradzać gdy podzieli się z siostrą zabawkami lub innymi rzeczami, jeśli nie wie Pani jak to zorganizować terapeuta z pewnością mógłby pomóc.
Witam,
to nie musi być autyzm, jednak zachęcałabym do konsultacji oraz porady u psychologa, także dla Pani spokoju, szczególnie jeśli uważa Pani, że reakcje córki są nadmierne. Być może córka tak reaguje na jakąś sytuację, warto się temu przyjrzeć, niewykluczone, że łatwo uda się to zmienić. Pozdrawiam.
Witam
Wymuszanie płaczem i zdenerwowanie gdy brat zabiera zabawkę nie jest cechą autyzmu. Raczej trzeba ustalić dzieciom granice i zasady oraz egzekwować to czego oczekujemy. Potrzeba też konsekwencji ze strony rodzica i jasnych sygnałów, że pewne zachowania się nie podobają.
Jeśli są jednak jeszcze inne niepokojące zachowania, o których nie ma w liście np brak rozwoju mowy, kontaktu wzrokowego, reakcji na imię, izolacja od dzieci i rodziny to warto skonsultować się z psychologiem.
Pozdrawiam AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dziwne zachowanie 3-latki a autyzm – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Czy u 2-letniego dziecka można stwierdzić autyzm? – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Podejrzenie autyzmu u 20-letniej córki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy moje 2-letnie dziecko ma objawy autyzmu? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Podejrzenie autyzmu u dziecka – odpowiada Mgr Danuta Michalczyk
- Podejrzenie autyzmu u 2,5-letniego dziecka – odpowiada Mgr Jolanta Liczkowska-Czakyrowa
- Podejrzenie autyzmu u 7-letniej córki – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Czy moje 2-letnie dziecko ma oznaki autyzmu? – odpowiada Mgr Oliwia Mazurowska
- Czy tak może się u córki objawiać autyzm? – odpowiada Mgr Bartosz Neska
- Brak mowy, nie nawiązywanie kontaktu wzrokowego i zamyślanie się u 2-letniego dziecka a autyzm – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
artykuły
Państwo porzuca niepełnosprawnych. Granicą jest wiek
Padaczka lekooporna i głęboki autyzm nie pozwalają
Paniczny, niepohamowany śmiech jak u filmowego Jokera - to zjawisko nazywa się paragelia
Główny bohater filmu "Joker" miewa napady paranoic
Autyzm a agresja
Pojawiające się u części dzieci autystycznych zach