Podejrzenie autyzmu u 2-letniej córki

Witam prosze panstwa o pomoc poniewaz martwi mnie moja cqrka,nie wiem czy jej zachowanie jest normalne,wychowuje autystycznego syna wiec drze z obawy aby cqrka nie miala takich lub gorszych problemqw,mianowicie ma teraz 23miesiace i reaguje bardzo chisterycznie gdy sie jej czegos odmawia lub odklada na miejsce przyczynil sie do tego tez syn wyrywa jej kazda zabawke lub ja uprzedza i ucieka z jej gadzetem zrobila sie placzliwa potrafi zucic zabawka i wymusza placzem prosze o pomoc.

Psychologia

Czy syn jest poddawany terapii? Myślę, że warto byłoby się zwrócić o pomoc do doświadczonego terapeuty dla dzieci z autyzmem. Jeśli podejrzewa Pani autyzm lub jego elementy u córki warto byłoby rozpocząć diagnozę w tym kierunku już teraz, by móc wcześnie rozpocząć terapię.
Przyczyną zachowania córki mogą też być wcześniejsze doświadczenia z bratem, który nie pozwalał jej nic mieć dla siebie, wszystko zabierał. Poza tym ze względu na chorobę z pewnością częściej jest w centrum Pani uwagi niż córka, która płaczem teraz się o nią upomina, gdyż nie potrafi inaczej.
Dobrze byłoby też aby Pani w miarę możliwości postarała się zorganizować każdemu z dzieci własną przestrzeń, by córka mogła się spokojnie bawić bez narażenia na odbieranie jej zabawek przez brata oraz organizowała zabawy dzieci w taki sposób by syn miał okazję nauczyć się właściwego zachowania. Należałoby rozpocząć intensywną naukę dzielenia się i nagradzać gdy podzieli się z siostrą zabawkami lub innymi rzeczami, jeśli nie wie Pani jak to zorganizować terapeuta z pewnością mógłby pomóc.

Witam,
to nie musi być autyzm, jednak zachęcałabym do konsultacji oraz porady u psychologa, także dla Pani spokoju, szczególnie jeśli uważa Pani, że reakcje córki są nadmierne. Być może córka tak reaguje na jakąś sytuację, warto się temu przyjrzeć, niewykluczone, że łatwo uda się to zmienić. Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Wymuszanie płaczem i zdenerwowanie gdy brat zabiera zabawkę nie jest cechą autyzmu. Raczej trzeba ustalić dzieciom granice i zasady oraz egzekwować to czego oczekujemy. Potrzeba też konsekwencji ze strony rodzica i jasnych sygnałów, że pewne zachowania się nie podobają.
Jeśli są jednak jeszcze inne niepokojące zachowania, o których nie ma w liście np brak rozwoju mowy, kontaktu wzrokowego, reakcji na imię, izolacja od dzieci i rodziny to warto skonsultować się z psychologiem.
Pozdrawiam AM