Czy moje 2-letnie dziecko ma objawy autyzmu?

Witam. Syn 2 lata 5 miesięcy. Zez skośny i zbiezny od urodzenia. Dużo mówi zadaje pytanie który A czemu itp. Ma też B.dobra pamięć tzn zna wiele pioseneczek rymowanek dla dzieci. Powoli ogarnia cyferki i litery. Jednakże co mnie niepokoi czasami boi się dzięku z zabawek np grających pozytywek... od kilku miesięcy ma młodszego brata. Dwa. Niechętnie je mięso i warzywa pokrojone w kawałki. Niestety dieta była rozszezana łyżeczka potem liczne podejrzenia alergii i jakoś z tym jedzeniem jest na bakier. Czy obawiać się autyzmu i stresować badaniami...

Dzień dobry.

Synek ma niecałe 2 i pół roku, a pisze Pani, że dużo mówi i zadaje pytania. Jak jest z rozumieniem mowy, czy wszystko dobrze zrozumie? Czy reaguje na swoje imię oraz czy nawiązuje prawidłowy kontakt wzrokowy? Czy jeśli chce coś otrzymać, pokazuję tę rzecz palcem? Czy dzieli się swoimi zainteresowaniami, tzn. czy na przykład przychodzi się pochwalić Pani jakąś interesującą Go zabawką? Czy bawi się w różnorodne zabawy, czy też jest to jedna i ta sama zabawa? Bez odpowiedzi na wyżej postawione pytania ciężko jest cokolwiek konkretnego na temat rozwoju Synka stwierdzić.

Pisze Pani, że niepokoi Panią reakcja Synka na niektóre grające zabawki. Czy to strach tylko przed tego typu zabawkami, czy też ogólnie przed głośnymi dźwiękami? I jak często występuje? Negatywna reakcja na głośne dźwięki takie, jak pisk hamującego samochodu, sygnał karetki, głośne szczekanie psa, gwar panujący np. w supermarkecie mogą być objawem nadwrażliwości słuchowej.

Co do ewentualnych problemów z jedzeniem warto, by udała się Pani na konsultację do logopedy zajmującego się terapią karmienia by dokładnie zbadać, czy mamy do czynienia z awersją pokarmową, bądź też trudnościami w przyjmowaniu pokarmów.

Z wyrazami szacunku.

Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu http://www.logo-ped.gda.pl