Szanowna Pani,
jedną z cech autyzmu jest niechęć do kontaktu fizycznego, którego tu brak. To także nadwrażliwość na bodźce takie jak dźwięk czy czy światło. Jeżeli niepokoi Panią rozwój psychoruchowy dziecka, właściwym miejscem jest poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Można też skontaktować się z poradnią pedagogiczno-psychologiczną. Oba miejsca dokonają diagnostyki rozwoju dziecka i wskażą ewentualnie nieprawidłowości i odchylenia od normy.
Wiele opisanych przez Panią symptomów (brak mowy, brak wskazywania palcem, osłabiona reakcja na imię, osłabiony kontakt wzrokowy, brak zainteresowania zabawkami, nakręcanie włosów na palce) jest niepokojących, jednakże tak skrócony opis funkcjonowania dziecka, podany przez internet nie moze prowadzić do postawienia diagnozy. Sugerowałbym konsultację w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
www.logo-ped.gda.pl
Witam,
autyzm to choroba, którą trzeba diagnozować z całym zespołem lekarzy i psychologów. Warto jednak zrobić także testy na opóźnione reakcję nietolerancji pokarmowej (IgG). W ostatnich latach coraz częściej autyzm wiąże się z chorobami jelit, a odpowiednia dieta eliminacyjna pozwala uzyskać naprawdę duże efekty w prowadzonych równolegle terapiach.
Zachęcam do wykonania testów
Ewa Ceborska
Na początek z pewnością konsultacja w placówce zajmującej się diagnozowaniem dzieci z podejrzeniem zaburzeń rozwoju, dobry psycholog, psychiatra. Watro skorzystać z pomocy oferowanej przez http://synapsis.org.pl/.
Obserwacja dziecka jeśli chodzi o wagę i wzrost oraz pojawiające się choroby, wszelkie symptomy ze strony przewodu pokarmowego warto zgłosić i omówić z lekarzem pediatrą, który jeśli trzeba pokieruje nas do specjalisty. Jeśli są kłopoty z jedzeniem warto skorzystać z porady dietetyka z doświadczeniem u dzieci z zaburzeniami rozwoju.
https://www.facebook.com/NutriMENTOR.Europe.ltd?ref=hl
http://www.anetawasilewska.pl/home
Witam
Niestety za pośrednictwem internetu nie odpowiemy na to pytanie. Brak mowy, brak wskazywania mieszczą się w autyźmie ale to zbyt mało by go stwierdzić. Faktem jest, że powody do niepokoju są z powodu śladowej mowy. Konieczna jest wizyta u psychologa i logopedy oraz terapia w kierunku zaburzeń mowy.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podejrzenie autyzmu u 15-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Zachowanie córki a ryzyko autyzmu – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Podejrzenie autyzmu u 1,5-rocznego chłopca – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Brak wskazywania palcem u 14-miesięcznego dziecka a autyzm – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Po czym rozpoznać autyzm u dziecka? – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Nawyk układania książeczek i kredek u 2-latki a autyzm – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Czy moje 2-letnie dziecko ma symptomy autyzmu? – odpowiada Mgr Agata Majda
- Czy u 2-letniego dziecka można stwierdzić autyzm? – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Podejrzenie zachowań ze spektrum autyzmu – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Czy możliwy jest autyzm u 16-miesięcznego dziecka? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein