Podejrzenie autyzmu u 2-letniego dziecka

Witam,martwię się o synka który niedługo kończy dwa latka:nie mówi,nie pokazuje palcem,nie robi pa-pa,lubi zeskakiwać z wysokości,chodzić po schodach,grać piłką,nie zawsze reaguje na imię ale lubi być z ludźmi,być przytulany,dotykany,całowany.Układa nieduże wieże z klocków,bawi się różnymi rzeczami ale zabawkami niewiele.Rzadko patrzy na to co chcę mu pokazać.Kiedy się złości bije nas głową - bodzie. Lubi przytulać się do psa i kota.Uwielbia nakręcać sobie moje włosy na palce.Czy to autyzm?

Szanowna Pani,
jedną z cech autyzmu jest niechęć do kontaktu fizycznego, którego tu brak. To także nadwrażliwość na bodźce takie jak dźwięk czy czy światło. Jeżeli niepokoi Panią rozwój psychoruchowy dziecka, właściwym miejscem jest poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Można też skontaktować się z poradnią pedagogiczno-psychologiczną. Oba miejsca dokonają diagnostyki rozwoju dziecka i wskażą ewentualnie nieprawidłowości i odchylenia od normy.

Wiele opisanych przez Panią symptomów (brak mowy, brak wskazywania palcem, osłabiona reakcja na imię, osłabiony kontakt wzrokowy, brak zainteresowania zabawkami, nakręcanie włosów na palce) jest niepokojących, jednakże tak skrócony opis funkcjonowania dziecka, podany przez internet nie moze prowadzić do postawienia diagnozy. Sugerowałbym konsultację w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

www.logo-ped.gda.pl

Witam,

autyzm to choroba, którą trzeba diagnozować z całym zespołem lekarzy i psychologów. Warto jednak zrobić także testy na opóźnione reakcję nietolerancji pokarmowej (IgG). W ostatnich latach coraz częściej autyzm wiąże się z chorobami jelit, a odpowiednia dieta eliminacyjna pozwala uzyskać naprawdę duże efekty w prowadzonych równolegle terapiach.
Zachęcam do wykonania testów

Ewa Ceborska

Na początek z pewnością konsultacja w placówce zajmującej się diagnozowaniem dzieci z podejrzeniem zaburzeń rozwoju, dobry psycholog, psychiatra. Watro skorzystać z pomocy oferowanej przez http://synapsis.org.pl/.

Obserwacja dziecka jeśli chodzi o wagę i wzrost oraz pojawiające się choroby, wszelkie symptomy ze strony przewodu pokarmowego warto zgłosić i omówić z lekarzem pediatrą, który jeśli trzeba pokieruje nas do specjalisty. Jeśli są kłopoty z jedzeniem warto skorzystać z porady dietetyka z doświadczeniem u dzieci z zaburzeniami rozwoju.
https://www.facebook.com/NutriMENTOR.Europe.ltd?ref=hl
http://www.anetawasilewska.pl/home