Czy u 2-letniego dziecka można stwierdzić autyzm?

czy u dwuletniego dziecka mozna stwierdzic autyzm .Moja corka ma opoznienie rozwoju .Slaby kontakt wzrokowy nie reaguje na swoje imie nie wskazuje przedmiotow.nie bawi sie zabawkami z przeznaczeniem ,nie chodzi sama dopiero sie pionizuje bawi sie jedynie grzechotkami .Miala robione badania metaboliczne -i rezonans glowy nic nie wykryto teraz robimy badania genetyczne .czy tomoze byc autyzm .Czy autyzm moze byc od urodzenia

Witam,
autyzm jest wrodzony i choć niestety rozpoznaje się go zwykle dość późno, to ważne jest także jego wczesne rozpoznanie i interwencja. Bardzo dobrze, że zauważa Pani niepokojące objawy i na nie reaguje. Autyzm rozpoznaje psychiatra, często przy współpracy psychologa dziecięcego, ci specjaliści także będą mogli Pani wskazać dalszą drogę postępowania terapeutycznego. Oczywiście nie jest to diagnoza, takiej nie da się postawić przez internet, jednak istnieje pewne ryzyko i warto zapewne po wykluczeniu innych przyczyn, przyjrzeć się Pani dziecku także pod kątem autyzmu. Proszę dalej współpracować z lekarzem, po wykluczeniu innych czynników zapewne dostanie Pani dalsze skierowania. Pozdrawiam.

Witam. W tym, co Pani opisała na temat swej córki jest wiele niepokojących sygnałów. Warto byłoby zdiagnozować córeczkę pod kątem autyzmu w placówce specjalizującej się w diagnozie i terapii autyzmu. U dwuletniego dziecka można już stwierdzić autyzm; Fundacja Synapis prowadzi program wykrywający autyzm u niemowląt i małych dzieci. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zachowania, które Pani opisuje mogą świadczyć o autyźmie. Ponieważ dziecko jest w trakcie diagnozy to trzeba spokojnie porobić wszystkie badania, wykluczyć choroby i dopiero wtedy będzie wiadomo dokładnie. Ponieważ już widać opóźnienia rozwojowe to proszę niezależnie od diagnozy nastawić się na wdrożenie różnorodnej terapii. Dziecko musi buć objęte specjalistyczną pomocą.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu