W jaki sposób możemy wyciszyć syna?

Witam. Mam niepełnosprawnego 18letniego syna. Syn ma sprzężenie. St lekki, autyzm, zespół touretta. Mamy problem z doborem jednego z leków. Proszę o wyjaśnienie 3 z nich. Asentra, parogen, Lerivon. Próbowaliśmy każdy. Asentra była kilka lat, aż działanie nie było zauważalne. Parogen pobudzał, syn stał się nerwowy, agresywny. Lerivon podobnie jak parogen i do tego większe tiki. Chodzi aby syna wyciszyć. Jest ogromny problem z zachowaniem i tikami. Będę wdzięczna za pomoc.
KOBIETA, 45 LAT około miesiąca temu

Witam.

Wsparcie i organizacja związana ze stanem zdrowia osoby z autyzmem, lekką niepełnosprawnością intelektualną i zespołem Tourette'a może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór odpowiedniej farmakoterapii, która zmniejszyłaby objawy bez niepożądanych efektów ubocznych. Poniżej przedstawiam ogólne informacje o wymienionych lekach, ale zaznaczam, że wszelkie decyzje dotyczące leczenia powinny być konsultowane z lekarzem psychiatrą lub neurologiem, który zna historię medyczną Twojego syna i może dostosować terapię do jego indywidualnych potrzeb.

Asentra (Sertralina)

Zastosowanie: Jest to lek z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), często stosowany w leczeniu depresji, różnych zaburzeń lękowych, PTSD oraz OCD.

Działanie: Poprawia nastrój i ma działanie uspokajające przez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu.

Dlaczego może przestać działać?: U niektórych osób po dłuższym czasie stosowania może dojść do tzw. zjawiska tachyfilaksji, czyli zmniejszenia skuteczności leku.

Parogen (Paroksetyna)

Zastosowanie: Również należy do grupy SSRI i jest stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, PTSD, oraz OCD.

Działanie: Podobnie jak sertralina, zwiększa poziom serotoniny w mózgu, co ma na celu poprawę nastroju i redukcję objawów lękowych.

Możliwe efekty uboczne: Jak wskazałaś, u niektórych osób może powodować pobudzenie, nerwowość, a nawet agresję.

Lerivon (Mirtazapina)

Zastosowanie: Jest to lek przeciwdepresyjny, ale o innej klasie niż SSRI. Stosuje się go również w leczeniu depresji, a czasami w zaburzeniach lękowych.

Działanie: Działa poprzez zwiększenie poziomu noradrenaliny i serotoniny w mózgu, ale w inny sposób niż SSRI. Zwykle ma działanie uspokajające i może poprawiać jakość snu.

Efekty uboczne: U niektórych pacjentów może zwiększać masę ciała oraz powodować większe tiki, co zgadza się z Twoimi obserwacjami.

Co robić dalej?

Konsultacja z lekarzem: Kluczowe jest ponowne skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą lub neurologiem, który zna przypadłość Twojego syna. Lekarz może rozważyć dostosowanie dawki obecnego leku, zmianę na inny lek z innej grupy, lub wprowadzenie terapii skojarzonej.

Terapie nie lekowe: Oprócz leków, w leczeniu mogą pomóc także terapie behawioralne, terapia zajęciowa, a także techniki relaksacyjne i sensoryczne, które mogą pomóc w zarządzaniu tikami i problemami z zachowaniem.

Wsparcie i edukacja: Ważne jest, abyś również Ty jako opiekun miała wsparcie i dostęp do wiedzy na temat najlepszych strategii wspierających zachowania Twojego syna. Grupy wsparcia dla rodzin osób z autyzmem mogą być tutaj bardzo pomocne.

Pamiętaj, że zarządzanie tak złożonymi stanami zdrowia jest procesem, który wymaga czasu, cierpliwości i często kilku prób znalezienia najbardziej efektywnego planu leczenia. Współpraca z doświadczonym zespołem specjalistów może zapewnić najlepsze wsparcie dla Twojego syna.

Pozdrawiam M Bakun