Czy częstomocz może być spowodowany tym lekiem?

Witam, Psychiatra zapisał mi lek Asentra. Biorę go codziennie przez 6 dni po 25mg. Miałam typowe objawy uboczne takie jak: zawroty głowy, uczucie niepokoju, biegunki itp. Dzisiaj jednak w 6 dniu mam wrażenie że więcej sikam. 2 tygodnie temu skończyło mi się zapalenie pęcherza jednak posiewu moczu wyszedł ujemny i biorę urosept. Wtedy miałam tylko częstomocz i parcie na pęcherz. Teraz czuję że znowu powraca mi częstomocz jednak nie wiem czy to od leku Asentra czy od nawrotu. Zrobić badanie ogólne moczu? Czy lek Asentra może wpłynąć na wynik jeśli biorę go wieczorem? Czy taki skutek uboczny tego leku może pojawić się dopiero po 6 dniu stosowania tego leku?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Asentra jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy SSRI (skrót od ang. selective serotonin reuptake inhibito). Substancją czynną zawartą w powyższym preparacie jest sertralina – klasyfikowana jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Lek ten stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych, a także lękowych. Terapeutyczny mechanizm działania oparty jest o oddziaływanie serotoniny na OUN (ośrodkowy układ nerwowy). Działania niepożądane, które obserwowane są bardzo często, zwłaszcza na początku zażywania leku, to: nudności, bezsenność, zawroty i bóle głowy, biegunka, zmęczenie, senność.

Zwiększenie częstotliwości oddawania moczu jest również wymieniane w charakterystyce leku, ale jako działanie niepożądane występujące rzadko, tj. u 1-10 na 1000 osób.

W tej chwili stosuje Pani małą dawkę Asentry i dość krótki czas. Wydaje się bardziej prawdopodobne, że przyczyna częstomoczu jest inna. Jeśli objaw nadal się utrzymuje, proponowałabym konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonanie badań ogólnych moczu oraz morfologii. Gdyby diagnostyka nie wykazała żadnych nieprawidłowości mogących skutkować powyższym objawem, w dalszej kolejności należałoby skontaktować się z psychiatrą w celu dobrania innego leku.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcam do lektury artykułów wymienionych poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-bakteriologiczne-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/objawem-jakich-chorob-jest-czestomocz

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.