Czy to możliwe, że psychiatra przepisał mi Escitil na problemy z nerwami?

Dzień dobry, mam 28 lat - dzisiaj psychiatra przepisał mi Escitil 10 mg. W ulotce jak i na różnych forach czytam, że lek ten jest przeznaczony dla osób z depresją. Zdecydowanie nie mam depresji, tylko nie radzę sobie z nerwami. Od małego towarzyszą mi emocje często te złe, a od miesiąca jestem non stop rozdrażniona, wpadam łatwo i często w złość, obrażam inne - bliskie mi osoby. Nie potrafię się opanować od emocji - niestety tych złych. Spowodowane jest to stresującą pracą, ale i problemami w domu rodzinnym. Z negatywnymi emocjami zostałam wychowana od malenkości. Teraz kiedy jestem świadomą kobietą, nie chce już tak reagować. Podczas wizyty u lekarza, psychiatra powiedział coś o lęku - ja nie mam stanów lękowych. Możliwa jest zła diagnoza? - powinnam brać przepisany lek? Proszę o poradę

Dzień dobry,
Diagnoza stanowi nadanie nazwy pewnemu zespołowi objawów obecnych u pacjenta. W rzeczywistości nie ma osobnego leku na każde z zaburzeń psychicznych np. osobny lek na depresję, osobny na manię, osobny na OCD itd. Lek ma służyć zniwelowaniu objawów nawet niezależnie od tego jaką nazwę - diagnozę im przypiszemy np. zaburzenie lęku uogólnionego, agorafobia itd. U podłoża różnych zaburzeń psychicznych leży podobny mechanizm polegający na zaburzonym neuroprzekaźnictwie w mózgu głównie serotoniny, dopaminy, noradrenaliny. Przywrócenie równowagi biochemicznej mózgu wymaga zastosowania leku np. w przypadku leku Escitil substancją czynną jest escytalopram należący do leków z grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) działających na układ serotoninergiczny i zwiększających poziom serotoniny. Prawidłowy poziom serotoniny w mózgu oznacza natomiast zmniejszenie objawów. Opisany mechanizm działania tego leku pozwala na redukcję różnych objawów w tym depresji, lęku, negatywnych emocji, rozdrażnienia i można by w tym miejscu sporo wymieniać, gdyż serotonina jest niesamowicie ważnym neuroprzekaźnikiem dla naszego zdrowia psychicznego. Podsumowując może Pani śmiało zażywać lek i mam nadzieję, że zrozumiała Pani moje wyjaśnienie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/