Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy dziecko zacznie dobrze mówić?

Witam Jestem mama 4 latka. Synek jest wczesniakiem. Sam zaczął oddychac w 12 godzinę życia. Urodził się w 36 tyg. Synek ma afazje motoryczna i echolalia. Kiedy pytam Jak było w pezedszkolu- odpowiada przedszkolu Bawiłaś się z dziećmi?- z dziećmi. Był obiadek?- obiadek . Na pytania odpowiada w ten sposób. Zna alfabet po polsku i angielsku. Liczy, mówi kolory również w tych językach. Uwielbia klocki i puzzle. Innymi zabawkami się nie bawi, nie interesują go. Uwielbia łaskotki. Ciagle przygryza jedną strone warg. Bardzo dużo z nim ćwiczę. Ma kontakt z panią neurologopeda w przedszkolu. Czy to może być spektrum autyzmu? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 43 LAT 5 miesięcy temu

Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.

Dzień dobry. Podała Pani zbyt krótki i lakoniczny opis funkcjonowania dziecka, aby można było postawić wiążącą diagnozę. W tym, co Pani pisze o Synku, niepokoić mogą liczne echolalie, ograniczony repertuar zabaw. Nie napisała Pani, jak jest z kontaktem wzrokowym, reakcją na imię, dzieleniem się uwagą, kontaktami z rówieśnikami. Czy znajomość alfabetu po angielsku, oraz umiejętność liczenia oraz nazywania kolorów w tym języku wynika z tego, że jesteście Państwo rodziną dwujęzyczną? Jeśli jest Pani zaniepokojona rozwojem Synka, a nawet podejrzewa u Niego autyzm, może warto byłoby skonsultować dziecko w placówce specjalistycznej, diagnozującej autyzm. Do tej wizyty proszę się przygotować - dokładnie sobie przypomnieć (i najlepiej zapisać) wszystkie te objawy, który wydają się Państwu niepokojące w funkcjonowaniu dziecka To ułatwi postawienie diagnozy.Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta SI, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu

http://www.logo-ped.gda.p

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy