Kiedy dziecko zacznie dobrze mówić?

Witam Jestem mama 4 latka. Synek jest wczesniakiem. Sam zaczął oddychac w 12 godzinę życia. Urodził się w 36 tyg. Synek ma afazje motoryczna i echolalia. Kiedy pytam Jak było w pezedszkolu- odpowiada przedszkolu Bawiłaś się z dziećmi?- z dziećmi. Był obiadek?- obiadek . Na pytania odpowiada w ten sposób. Zna alfabet po polsku i angielsku. Liczy, mówi kolory również w tych językach. Uwielbia klocki i puzzle. Innymi zabawkami się nie bawi, nie interesują go. Uwielbia łaskotki. Ciagle przygryza jedną strone warg. Bardzo dużo z nim ćwiczę. Ma kontakt z panią neurologopeda w przedszkolu. Czy to może być spektrum autyzmu? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry. Podała Pani zbyt krótki i lakoniczny opis funkcjonowania dziecka, aby można było postawić wiążącą diagnozę. W tym, co Pani pisze o Synku, niepokoić mogą liczne echolalie, ograniczony repertuar zabaw. Nie napisała Pani, jak jest z kontaktem wzrokowym, reakcją na imię, dzieleniem się uwagą, kontaktami z rówieśnikami. Czy znajomość alfabetu po angielsku, oraz umiejętność liczenia oraz nazywania kolorów w tym języku wynika z tego, że jesteście Państwo rodziną dwujęzyczną? Jeśli jest Pani zaniepokojona rozwojem Synka, a nawet podejrzewa u Niego autyzm, może warto byłoby skonsultować dziecko w placówce specjalistycznej, diagnozującej autyzm. Do tej wizyty proszę się przygotować - dokładnie sobie przypomnieć (i najlepiej zapisać) wszystkie te objawy, który wydają się Państwu niepokojące w funkcjonowaniu dziecka To ułatwi postawienie diagnozy.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta SI, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu

http://www.logo-ped.gda.p