Echolalie u 4-latka a autyzm

Witam ponownie. Czy echolalie u 4 latka mogą byc związane tylko z autyzmem. Mój synek mówi po cichu fragmenty bajek,tekstów. Zapytany zawsze wie o czym mówi i od kogo lub gdzie to uslyszał. Np Synku o czy teraz mówisz- ja teraz powtarzam sobie o tej bajce w której wilk chcial zjesc babcie. Albo jak powtarza zaslyszany tekst Np nie wolno zbierać tych galezi wiec go pytam znowu a on na to- Pani Kasia mowila na placu zabaw do Jasia żeby nie zbieral galezi . Zswsze reaguje Czy to jest echolalia?

Witam. Nie, to nie jest echolalaia jeśli dobrze Panią zrozumiałam. Dziecko po prostu się bawi i mówi do siebie jak każde dziecko w tym wieku powtarzając to co zasłyszy.
Magdalena Brabec

Witam. Echolalia polega na stereotypowym, bezcelowym powtarzaniu części słów albo całych wyrazów czy fraz wypowiedzianych wcześniej przez inne osoby bądź zasłyszanych np. w telewizji. Wyróżniamy echolalię bezpośrednią - natychmiastowe powtarzaniu usłyszanych słów lub zdań; echolalię odroczoną - powtórzenie wypowiedzi, zdań, słów po pewnym czasie od ich usłyszenia (w kilka minut, godzin, tygodni, a nawet miesięcy); echolalię funkcjonalną - powtórzenie wypowiedzi jest adekwatnie do sytuacji. Trudno tak bez zbadania dziecka coś więcej powiedzieć na temat tego, czy w mowie synka wystepują echolalie. Jeśli syn potrafi logicznie uzasadnić dlaczego się tak wypowiada, przytoczyć źródło swej wypowiedzi (bajka, pani na placu zabaw) to prawdopodobnie nie jest to echolalia. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein