Czy takie zachowanie u synka. może mieć podłoże autystyczne?

Witam serdecznie, mój syn (3,7 lat), co jakiś czas szepcze pod nosem zasłyszane fragmenty rozmów, bajek. Kiedy pytam, co tam sobie szepcze, odpowiada, że tak sobie powtarza, albo "tak sobie opowiadam", po czym mówi frazę na głos i jest w stanie wyjaśnić w jakiej sytuacji ją usłyszał. Dzieje się to często przed zaśnięciem lub w sytuacjach, kiedy syn nie jest jakoś wyjątkowo pochłonięty zabawą. Czy są to echolalie wskazujące na autyzm, czy echolalia odroczona występująca w wieku prawie 4 lat nie zawsze musi wzbudzać niepokój. Ja z jednej strony widzę, że syn w ten sposób porządkuje sobie informacje, a z drugiej czasami mnie to niepokoi i nie wiem, jak reagować. Dziękuję za odpowiedz.

Dzieci rzeczywiście czasem powtarzają coś i jest to ich sposób na przepracowanie, przemyślenie tego. Szczególnie wówczas, gdy coś je poruszyło, rozbawiło itp (częstym jest wielokrotne powtarzanie żartu czy jakiejś zabawnej frazy przez dzieci, śpiewanie w kółko tej samej piosenki). Zdarza się, że przypomina im się to w godzinach wieczornych czy przed snem, bo nie ma już wówczas innych bodźców, które absorbowałyby uwagę. W tym sensie nie musi to stanowić echolalii, a tym samym niepokojącego objawu. Warto także pamiętać, że występowanie pojedynczego objawu czy zachowania przy harmonijnym i zgodnym z normami rozwoju ogólnym nie musi stanowić zaburzenia czy podstawy do niepokoju.
Jeśli zatem nie zauważa Pani innych objawów czy niepokojących zachowań, a rozwój synka przebiega prawidłowo- prawdopodobnie nie ma powodu do obaw.
Gdyby jednak pojawiły się lub zauważyłaby Pani inne trudności, szczególnie np w rozwoju psychospołecznym, komunikacji, kontakcie wzrokowym itp można skorzystać z pomocy i diagnostyki psychologa rodzinnego lub dziecięcego.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
By postawić diagnozę całościowych zaburzeń rozwoju potrzeba szeregu kryteriów, które u dziecka muszą być spełnione. Czasem są to też echolalie jednak same jako takie nie świadczą o autyźmie. Proszę obserwować synka nie zwracać mu uwagi, że tak nie powinien robić. Jeżeli będzie się nasilało owo powtarzanie/szeptanie to warto skonsultować się z psychologiem.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Z pozdrowieniami Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu