Niepokojące objawy przypominające autyzm u 10-miesięcznego synka

Witam jestem mamą 10 miesięcznego synka, u ktorego zauwazylam niepokojace dla mnie objawy przypominające autyzm. 1. Moj syn jest tak zainteresowany wszystkim dookola ze bardzo ciężko reaguje na swoje imie, oraz ciezko o kontakt wzrokowy 2.jak jest podekscytowany macha raczkami 3.Majac okolo 8-9 miesiaca gaworzyl (bubu i baba) nagle przestal jedynie co robi to "bziumka" 4.nie jest zainteresowany jakimkolwiek nasladowaniem. 5. Nie cieszy sie na moj i meza widok. Dodam, ze syn od 6 mz ogladal dosc sporo bajek na tv. Gdy mu wlaczam ulubiona piosenke ma usmiech od ucha do ucha, jak mu pokaze jego ulubiona zabawke rowniez ma usmiech od ucha do ucha. Lubi sie bawic ze mna oraz z mezem. Dodam ze niechcacy podczas zabawy kiedys bardzo mocno przestraszylam mojego synka, ktory wpadl w histerie i ciezko go bylo uspokoic.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Pojedyncze wystraszenie (w przypadku dobrze rozwijającego się Maluszka) nie powinno nieć kategorycznego wpływu na jego przeżywanie, choć może na jakiś czas wprowadzić niechęć do określonej zabawy. Podobnie gesty rączkami w przypadku podekscytowania mogą być po prostu przejawem przeżywania emocji (dzieci te najmłodsze najczęściej przeżywają je "całym sobą"). Zdecydowanie zachęcałabym do ograniczenia czasu (lub nawet wyeliminowania) spędzanego przez synka przed telewizorem. W tym wieku nadmierna ilość bodźców, jakie wysyłane są do dziecka podczas oglądania tv (wzrokowych, słuchowych), które jednocześnie ciężko mu zintegrować a także zrozumieć (nie rozumie sensu bajki, natłoku kolorów i obrazów, szybkich zmian obrazów, często nie wyróżnia figury od tła w bajce, nie rozumie jeszcze przekazu werbalnego itp itd) niekorzystnie wpływa na jego rozwój, także ten psychospołeczny. Inaczej mówiąc- bajki absorbują uwagę dziecka jednakże nie pozwalają mu ( w tym wieku) na uczenie się, integrowanie doświadczeń zmysłowych (np dźwięku z gestem, mimiką, działania z dźwiękiem, działania z obrazem itp). Paradoksalnie mogą hamować zamiast stymulować jego rozwój.
Opisane inne objawy mogą w tej sytuacji być wynikiem przebodźcowania i nadmiaru tv. Gdyby jednak utrzymywały się- warto podjąć konsultację z psychologiem dziecięcym.

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
73 poziom zaufania

Dzień dobry!
Ponieważ trudno jest coś powiedzieć tylko na podstawie kilku informacji zachęcam do udania się do psychologa. Tylko obserwacja jak i wnikliwy wywiad pomogą Pani w uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytania.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac
Z pozdrowieniami Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty