Czy moje 9-miesięczne dziecko może mieć objawy autyzmu?

- [ ] Witam, jestem mama 9 mc córeczki. Chciałam zapytać o kontakt wzrokowy. Córka będąc malutka do ok 5 mc patrzyła mi w oczy jak nachyliłam sie nad nią dotykała twarzy itd. Od kiedy nauczyła sie turlac, pełzać i jest zainteresowana wszystkim w domu mogę pomarzyć o wpatrywaniu sobie w oczy wszystko ja interesuje do okola. Z córka kontakt wyglada tak, ze jak sie bawi i ja zawołam to spojrzy na mnie czasem z usmiechem czasem bez i wraca do zabawy, kolejna sytuacja to np chce żeby ja zabrać na rece to wyciąga raczki i wtedy patrzy albo np jak uda sie jej podciągnąć do stania i stoi to wtedy patrzy czy my patrzymy jak to sie jej udało :) tak samo jak ktoś inny ma ja na rękach i chce do mnie iść to tez patrzy wyciągając raczki. Ale to na zasadzie spojrzeń. Dłuży kontakt tylko podczas zabawy na przewijaku po kąpieli wtedy bawię sie jej rączkami i patrzy i sie śmieje. W ciągu dnia jest zainteresowana pełzaniem, zabawa, gmeraniem wszędzie, psem itd. i tylko są krótkie spojrzenia. Córka jest wesoła , uśmiechnięta, lubi zabawę w a kuku (wtedy tez patrzy w oczy podcza stek zabawy cały czas akurat) lubi nowe zabawki, lubi książeczki oglądać i patrzy jak coś wskaże palcem. jak pokaże gdzie nacisnąć żeby był dziwek to powtórzy. Lubi uderzać grzechotkami, zrzucać coś itd szczególnie jedzenie psu żeby zjadł i ma wtedy niezła zabawę. Mówi mamama, bababa, bam, bła, eje, ała itp. Na widok taty lub babci macha rączkami z radości i usmiechem. Jak jestem w innym pomieszczeniu i mówię do niej to wie w która stronę pełzać do mnie. Ale nie naśladuje jeszcze papa, brawo itp. ogolnie wydaje mi sie ze rozwija sie ok tak uważam, tylko ten kontakt wzrokowy martwię sie czy nie zbyt mały. Dużo naczytałam sie o autyzmie :(

Dzień dobry,

W wiadomości opisała Pani, że córka nawiązuje relacje z otoczeniem, chętnie się bawi z innymi, reaguje na swoje imię. Napisała Pani, że dziecko macha rączkami na widok innych dorosłych, chętnie się bawi, pełza, przebywa z psem. Dziecko zaczyna mówić proste słowa, używa wyrazów dźwiękonaśladowczych. Napisała Pani, że córka na widok babci macha rączkami i się uśmiecha, nawiązuje kontakt wzrokowy w trakcie zabawy, brania na ręce, mycia. Wszystkie te zachowania są adekwatne do wieku dziecka. Rozumiem, że to co Panią martwi to zbyt krótki kontakt wzrokowy dziecka z innymi osobami, który Pani zaobserwowała. Powiązała to Pani z autyzmem co dodatkowo wzbudza niepokój. Czytając o spektrum autyzmu zapewne przeczytała Pani o kryteriach zawartych w klasyfikacjach. Ważne jest by pamiętać, że pojedyncze zachowanie nie świadczy o pojawieniu się danego zaburzenia. Konieczne jest wystąpienie kilku kryteriów. Ważne jest też, by pamiętać, że diagnostykę powinien wykonywać specjalista/specjalistka. Jeżeli czuję Pani nadal niepokój co do rozwoju dziecka warto to skonsultować z psychologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.