Czy mój 5-miesięczny synek może mieć autyzm?

Dzień dobry :) Mój synek ma 5.5 miesiaca. Niepokoi mnie kilka rzeczy w jego rozwoju. Synek nie próbuje przekręcać się ani na boki, z pleców na brzuch i odwrotnie. Na brzuchu leży ładnie, bawi się zabawkami. Lubi bawić się swoimi rączkami. Martwi mnie to że gdy podchodzę z nim do lustra nie widzi w nim swojego odbicia, interesuje go wszystko inne obok. Również nie wyciąga raczek w naszym kierunku aby wziąść go na rączki, nie cieszy się zbytnio na mój widok. Gdy leży jest bardzo kontaktowym dzieckiem, uśmiecha się, śmieje się w głos. Gdy trzymam go na rękach można do niego mówić, czasem się odwróci ale tak to jest zaciekawiony wszystkim innym dookoła. Taka sama sytuacja jest gdy leży na brzuch. Dużo naczytałam się ze moga to być wczesne oznaki autyzmu. Czy jest się czym martwić?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!

Ocena rozwoju dziecka na podstawie listu nie jest możliwa. Niezależnie od wszystkiego jeśli niepokoi Panią, że dzieje się coś co budzi niepokój należy skonsultować się ze specjalistą.

Pierwsze kroki należy skierować do pediatry.

Należy zaobserwować czy dziecko patrzy na pani twarz, na oczy. Czy nawiązuje kontakt wzrokowy. To takie pierwsze ważne cechy. Niestety by faktycznie coś stwierdzić potrzeba żywego kontaktu z dzieckiem i dokładnej rozmowy z rodzicem.

Pozdrawiam Agata Majda

www. pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:

https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac