Czy moje 9-miesięczne dziecko może mieć autyzm?

Witam serdecznie Mój synek ma 9 miesięcy . Od urodzenia nie było z nim kontaktu wzrokowego. Pani rehabilitantka zasugerowala ze może to być objaw autyzmu. Byliśmy u neurologa miał usg przyciemiaczkowe. Pani neurolog nie stwierdzila żadnych nieprawidłowosci poza tym brakiem kontaktu wzrokowego. Był badany okulistycznie ma mała wadę wzroku ale nie wymagająca noszenia okularów. W chwili obecnej reaguje na swoje imię . Nie lubi się przytulać i całować. Naśladuje niektóre czynności. Np wodzenie palcem po ustach i plucie żeby uzyskać dźwięk brrrrr . Na nowe osoby reaguje zawstydzeniem i przekreca główkę na stronę jakby się chowal. Poznaje mamę Tate dziadków i reaguje uśmiechem i ozywieniem. Powoli raczkuje czepia się mebli próbuje wspinać. Jak się go woła i mówi nio nio nio nie można to odwraca się i patrzy na mnie po czym z uśmiechem kontynuuje np otwieranie szafki. Bardzo lubi ksiazeczki musi przewracac strony jak się zamknie to się denerwuje. Wszystko co do rączki odrazu laduje w buzi. Ma już 6 ząbków i chyba Jeszce idą kolejne. Nie ma problemu z jedzeniem. Czy powinnam się martwić? Czy faktycznie coś może wskazywać na autyzm? Proszę o pomoc

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Skoro dziecko było konsultowane u lekarza i ten nie widzi objawów całościowych zaburzeń rozwoju to raczej nie powinno być powodów do niepokoju. Trzeba dać dziecku czas by nabyło wszelkich umiejętności. Jedne rzeczy będą przychodzić łatwo inne trudniej. Podobnie jest z każdym dzieckiem i nie należy porównywać jednego do drugiego bo u każdego rozwój przebiega indywidualnie i zawsze będą jakieś różnice. Jeżeli nadal będzie pani się martwić warto poszukać specjalistycznej pomocy, zrobić pełne badania i wtedy będzie łatwiej coś orzec.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac
Z pozdrowieniami
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu

Dzień dobry, jeśli coś Panią niepokoi, to zachęcam podejść do placówki, która specjalizuje się w diagnozie autyzmu (nie wiem z jakiego jest Pani miasta) lub neurologopedy specjalizującego się we wczesnej interwencji logopedycznej. Zawsze warto zbadać w takich przypadkach słuch. Pozdrowienia