Czy moje kolejne dziecko może mieć autyzm?

Czy jeśli mamy z żoną dwóch synów i starszy ma autyzm dziecięcy a młodszy rozwija się prawidłowo i nie ma autyzmu to czy trzecie dziecko miałoby wysokie szanse na posiadanie autyzmu? Czy do autyzmu mogło przyczynić się zakrzsztuszenie wodami plodowymi gdy syn był noworodkiem? U żony w dalszej rodzinie jest dziewczynka z autyzmem a w mojej rodzinie CHAD i nerwica.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Trudno wnioskować czy trzecie dziecko będzie miało lub nie cechy całościowych zaburzeń. Wszelkie nieprawidłowości w trakcie porodu mogą wpłynąć na dalszy rozwój dziecka ale czy tak będzie to widać w trakcie rozwoju. Genetyka również ma znaczenie jednak jednoznacznie nie da się określić czy ujawnią się u Waszego
dziecka cechy, które obecne są u innego członka rodziny. Nie należy martwić się na zapas tylko obserwować czy dziecko rozwija się prawidłowo, a jeśli coś wzbudzi niepokój udać się do specjalisty.
W razie pytań zapraszam do kontaktu. Również ON LINE.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu