Jak często robić komputerowe badanie wzroku?

Jak często można wykonywać komputerowe badanie wzroku? Czy wiązka promieniowania podczerwonego wpuszczana do oka podczas tego badania jest niebezpieczna? Czy lepiej zachować odstęp między pomiarami? Jak długo powinno się odczekać?
KOBIETA, 28 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

komputerowe badanie wzroku, znane również jako refraktometria, jest standardowym procederem wykorzystywanym do określenia wstępnej mocy optycznej potrzebnej do korekcji wzroku pacjenta. Wykorzystuje ono promieniowanie podczerwone do pomiaru sposobu, w jaki oko załamuje światło. Refraktometria jest całkowicie bezpieczna.

Nie ma ściśle określonych wytycznych dotyczących tego, jak często można przeprowadzać komputerowe badanie wzroku, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń specjalisty. W przypadku osób ze stabilną wadą wzroku zalecane jest wykonywanie kontroli wzroku raz na rok lub według zaleceń okulisty. Dla osób, które doświadczają zmian w widzeniu lub mają problemy ze wzrokiem, badania mogą być przeprowadzane częściej, aby monitorować te zmiany.

Nie ma potrzeby zachowywania długich odstępów między badaniami komputerowymi wzroku z powodu obaw o promieniowanie podczerwone. Jednakże, jeśli chodzi o częstotliwość badania, należy kierować się zaleceniami okulisty, który na podstawie oceny stanu wzroku i potrzeb pacjenta może doradzić, jak często badanie powinno być przeprowadzane.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-wad-refrakcji-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.