Dlaczego miewam cienie w polu widzenia?

Dzień dobry, ostatnio zaniepokoiła mnie pewna rzecz. Zauważyłem, że jak patrzę się przed siebie i ruszam głową na boki (w sensie, że przechylam głowę na bok jakbym chciał dotknąć nią barku) to pojawiają mi się na dosłownie niecałą sekundę czarne cienie na obu oczach. Są ulokowane poniżej miejsca gdzie mam skupiony wzrok. Wzrok mam badany średnio raz na 2-3 lata (pole, OCT, ciśnienie) i zawsze wszystko jest w porządku. Ostatnio mam większe problemy z kręgosłupem i czy tu może być problem? Czy może jest to normalne, tylko nie zwracałem na to nigdy uwagi?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

cienie lub migotania w polu widzenia podczas ruchu głowy mogą mieć różne przyczyny i nie zawsze są powiązane z problemami ocznymi. Jednym z możliwych wyjaśnień może być to, że w trakcie przechylania głowy zmienia się przepływ krwi w obszarze szyi i głowy. To z kolei może wpływać na dostarczanie krwi i tlenu do mózgu, co czasami może powodować przejściowe zaburzenia widzenia.

Najprawdopodobniej sytuacja jest całkowicie normalna, jednak zawsze może Pan wykonać badanie wzroku oraz sprawdzić, czy z kręgosłupem szyjnym jest wszystko w porządku.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-mroczki-przed-oczami-i-zawroty-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/mroczki-przed-oczami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.