Dlaczego miewam podwójne widzenia?

Od pięciu lat występuje u mnie okresowe podwójne widzenie, poprzedzone prawostronnym bólem głowy trwającym kilka godzin, które trwa około miesiąca i samoczynnie zanika. Badania okulistyczne w porządku. Wyniki rezonansu z kontrastem są następujące: W przyleganiu do trzonu lewej komory bocznej widoczne linijne wzmocnienie pokontrastowe na długości ok. 12mm - w pierwszej kolejności odpowiada drobnemu naczyniakowi żylnemu. Poza tym obraz mózgowia w badaniu MRI w granicach normy. Czy jest to powód do zmartwień i może powodować powyższe objawy?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Naczyniaki mózgu (malformacje) to nieprawidłowe połączenia tętnicy i żyły w mózgowiu. W zmianie tej krew płynie pod wysokim ciśnieniem i uniemożliwiony jest transport tlenu dla komórek mózgowych.

Malformacje te pojawiają się głównie między 20. a 40. rokiem życia. Do głównych objawów można zaliczyć: napady padaczkowe, silne okresowe bóle głowy, zaburzenia słuchu, pamięci oraz widzenia. Charakterystycznym symptomem w tym przypadku jest właśnie podwójne widzenia, które Pan doświadcza.

Możliwe są trzy rodzaje leczenia naczyniaków mózgu. Pierwszym jest otwarta operacja, następnie zamknięcie naczynia przez embolizację endowaskularną oraz radiochirurgia stereotaktyczna.

Zalecamy Panu wizytę u neurochirurga, który dokładnie oceni badanie rezonansu i zleci ewentualną dalszą diagnostykę. Specjalista zdecyduje o jak najlepszej dla Pana metodzie leczenia tego schorzenia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/krwiak-mozgu-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/podwojne-widzenie-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.