Witam! Zdecydowanie neurochirurg! Powodzenia W. Łuczkowski.
Witam,
naczyniaki mózgu należą, obok tętniaków, do malformacji naczyniowych. Powstają one już w fazie życia płodowego i są zmianami powstałymi w wyniku rozmnożenia komórek błony naczyniowej. Odsyłam do artykułu, w którym pojęcie to zostało szeroko omówione: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak.
Nie napisała Pani, jakiego typu jest to naczyniak, a wyróżnia się: naczyniaki tętniczo-żylne (najczęstsze), jamiste i kapilarne. Pierwszy typ malformacji lokalizuje się zwłaszcza w płacie ciemieniowym oraz skroniowym i może nie dawać żadnych objawów lub powodować bóle głowy. Z kolei naczyniaki kapilarne, występujące niekiedy wraz z naczyniakami jamistymi, są często sprawcami zaburzeń widzenia, uszkodzeń nerwów czaszkowych i innych zaburzeń neurologicznych. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak-jamisty-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.
Choć warto zaznaczyć, że niekiedy bóle głowy nie mają związku z malformacjami w mózgu, to z powodu ryzyka wystąpienia krwawienia należy tego typu zmiany konsultować z lekarzem. Ponieważ w Pani przypadku naczyniak powoduje szereg dolegliwości, to sugeruję udać się na wizytę do neurochirurga, by ocenić konieczność ingerencji chirurgicznej. Neurochirurg po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną pacjenta podejmuje decyzję o rodzaju leczenia – popularne jest leczenie wewnątrznaczyniowe i neurochirurgiczne oraz radiochirurgia stereotaktyczna. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/operacja-mozgu-wady-naczyniowe-nowotwory-wodoglowie-urazy.
Natomiast jeżeli dotychczasowa diagnostyka ograniczyła się do badania TK lub MRI, to warto zacząć od wizyty u neurologa, ponieważ w przypadku diagnostyki naczyniaków konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego wraz z badaniem przedmiotowym, obejmującym badanie neurologiczne oraz angiografię (angio-TK, angio-MR, angiografia klasyczna) – decyzja należy do neurologa.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ten naczyniak jest groźny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy coś takiego może mieć miejsce u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to malformacja naczyniowa? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy tomografia komputerowa z kontrastem wykluczy tętniaka mózgu? – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Co znaczą te widoczne dwa naczyniaki żylne? – odpowiada Dr n. med. Wanda Laskowska-Studniarska
- W jaki sposób potwierdzić tętniaka? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Wynik TK głowy i szyi do analizy – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Angio-TK a naczyniak jamisty mózgu – odpowiada Lek. Irena Oryńska
- Co znaczy brak cech malformacji naczyniowej w fazie tętniczej ani żylnej? – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Jaki tomograf daje dokładniejsze wyniki - 64 czy 128 rzędowy? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
artykuły
Malformacje naczyniowe - przyczyny, objawy i leczenie
Malformacje naczyniowe to nienowotworowe zmiany wr
Naczyniak - przyczyny, objawy, leczenie
Wśród najczęściej występujących wad rozwojowych u
Naczyniak jamisty - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Naczyniak jamisty to rodzaj łagodnego nowotworu, k