Co znaczą te widoczne dwa naczyniaki żylne?

W obrębie prawej półkuli móżdżku widoczne są dwa naczyniaki żylne - jeden od strony przyśrodkowej jej części ze spływem do żyły wielkiej mózgu ( naczynie kieruje się przez część centralną robaka móżdżku ) , drugi - bardziej obwodowy ze spływem do naczyń oponowych -wokół tego drugiego widoczna jest niskosygnałowa, łącznie ok. 5mm strefa - możliwych zmian pokrwotocznych . Poza tym w badaniu angio-MR naczyń mózgowych nie stwierdza się ewidentnych cech obecności tętniaka ani innej malformacji naczyn

. Naczyniaki żylne albo DVA, czyli devepmental venous anomalies.
Naczyniaki żylne to nieprawidłowo poszerzone żyły w mozgu, ale te poszerzenia nie wpływają na działanie żyły. Zwykle wykrywane są incydentalnie, tzn wtedy gdy badanie jest wykonywane z jakiegoś innego powodu

Rzadko zdarza się, że naczyniaki żylne wywołują napady lub krwawienie, ale jest to zwykle spowodowane inną malformacją naczyniową, a nie żylakiem żylnym. Takie malformacja mogą wystėpować obok naczyniaków żylnych.
Naczyniaki żylne najczęściej nie wymagają leczenia, ale decyzję o dalszym postępowaniu należy podjąć razem z lekarzem prowadzącym, tym który zlecił badanie.