Co może dokładnie oznaczać takie sformułowanie?

Co oznacza DVA lewej półkuli możdzku bo do lekarzy się na razie nie dostanę A nie wiem czy mam się niepokoić Lat 35 kobieta

Redakcja abcZdrowie

Witam, DVA to z angielskiego – Developmental Venous Anomaly, czyli anomalia żylne mózgowia. Są to najczęściej spotykane malformacje naczyń. Przeważnie są bezobjawowe i nie wymagają leczenia, chyba że współistnieją z innymi malformacjami lub należą do DVA antypowych. Inaczej mówiąc DVA to naczyniak żylny, który powstaje już w fazie życia płodowego człowieka. Jest zmianą naczyniową, która może być przyczyną krwawień, choć najczęściej jest wykrywana przypadkiem – przy okazji innych badań. O tym rodzaju naczyniaka oraz innych może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak. Zachęcam również do zapoznania się z opinią naszego eksperta – neurologa, który odpowiada na pytanie internauty o naczyniaki żylne i sposób postępowania z nimi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znacza-te-widoczne-dwa-naczyniaki-zylne. Myślę, że nie ma Pani do obaw, ale warto skonsultować wyniki badań z neurologiem, gdy tylko będzie to możliwe. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.