Czy moje objawy i wyniki wskazują na jakąś chorobę?

Ostatnio wykonywałam rezonans głowy ze względu na pogorszenie wzroku, delikatne zawroty, bóle głowy, drętwienie lewej strony twarzy i lewej ręki. W rezonansie jest napisane: W istocie białej lewej półkuli móżdżku widoczne jest wąskie, rozgałęziające się naczynie żylne o charakterze rozwojowej malformacji żylnej (DVA) penetrujące do zatoki poprzecznej lewej. Opuszka żyły szyjnej wewnętrznej po stronie lewej ustawiona wyżej. Szersze przestrzenie około naczyniowe Virchowa-Robina w lokalizacjach typowych. Zgrubienie błony śluzowej zatok szczękowych. Torbiel Tornvalda śr 6 mm. Czy objawy opis wskazuje na jakąś chorobę? do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić właśnie z takim wynikiem?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani tak uciążliwe dolegliwości związane z układem nerwowym. Na pewno powodują one pogorszenie jakości życia oraz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem każdego dnia.

Objawy, które Pani opisuje, mogłyby wskazywać na wiele dolegliwości, gdzie nie zawsze świadczyć będą o czymś niepokojącym. Na podstawie wyniku rezonansu magnetycznego głowy, można by wstępnie wykluczyć poważniejsze schorzenia neurologiczne.

Prawdopodobnie przyczyną takich stanów bólowych i objawów neurologicznych mogłyby być anomalie żylne mózgowia. Są to malformacje naczyniowe mogące występować zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Takie malformacje żylne są częściej spotykane w obrębie strefy obwodowej mózgowia. Dzieje się tak, gdyż naczynia żylne mogą rozwijać się od zewnętrznej strony mózgowia.

Dzięki dostępności do szczegółowych badań, można dokładnie ocenić charakter i rodzaj malformacji. To dość istotny proces, gdyż wczesne wychwycenie takiego problemu pomoże szybko i skutecznie podjąć właściwe leczenie.

Dodatkowo w trakcie badania wychwycono torbiel retencyjną w zatoce szczękowej. Jest to dość częsta przypadłość, występująca głównie u osób z częstymi infekcjami dróg oddechowych oraz alergików. O tym, czy ta torbiel powinna być usunięta powinien zdecydować lekarz laryngolog. Jednakże zważywszy na fakt, iż jest to nieznaczna wielkość, prawdopodobnie zmiana ta będzie do dalszej obserwacji.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem neurologiem, który po wnikliwej analizie dotychczasowych wyników badań, zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/malformacja-rodzaje-przyczyny-i-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

https://zdrowie.parenting.pl/czym-sa-zatoki-szczekowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.