Co oznacza podejrzenie do ok 3 mm oponiaka u podstawy prawego płata czołowego?

Mam 31 lat i niedawno rezonans magnetyczny wykazał: podejrzenie do ok 3 mm oponiaka u podstawy prawego płata czołowego ,malformacja naczyniowa o charakterze naczyniaki żylnego w obrębie tylnej części lewego płata skroniowego drenowana do układu żył głębokich .... Prosze niech ktoś cos napisze bo wizyta dopiero za tydzien .... :(

Oponiaki są to częste guzy ośrodkowego układu nerwowego. Ich przeważająca większość to guzy o łagodnym charakterze. Sa one związane z oponami mózgu. Najczęściej rosną bardzo powoli. Zmiana opisywana w MR u Pani jest bardzo niewielka (3mm) i nie powinna wywoływać objawów. Najprawdopodobniej jest to zmiana wykryta przypadkowo.
Oponiaki bezobjawowe nie wymagają leczenia Postępowanie koncentruje się na obserwacji, wykonywaniu badań kontrolnych. Jeśli guz nie rośnie nie ma konieczności operacji.

Naczyniak żylny to wrodzona wada naczyń mózgowych. W opisie nie podała Pani wymiarów naczyniaka, trudno powiedzieć coś więcej bez obejrzenia zdjęć. Najczęściej naczyniaki żylne są również bezobjawowe i nie wymagają leczenia.
Wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna. Lekarz po obejrzeniu zdjęć zdecyduje o dalszym postępowaniu. Byc może konieczne będą badania dodatkowe, na przykład badanie naczyń mózgowych metodą angio-MR lub angio-KT. Istotne jest również to, z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR głowy, jakie ma Pani objawy.

Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska