Jaka może być przyczyna podwójnego widzenia?
Kobieta 68 lat, nagle zaczyna widzieć podwójnie, obraz jest przesunięty po skosie- wizyta na SOR, badanie neurologiczne ok, tk głowy bez zmian.Wyniki rezonansu głowy z kontrastem: ogniska niespecyficznej demienilizacji naczynipochodnej w obu półkulach mózgu,a wynik rezonansu odcinka szyjnego kręgosłupa:wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo -dyskopatyczne,możliwa kolizja ułożeniowa z korzeniami nerwowymi na poziomie C3/C4. neurolog prywatnie zapisał Nilogrin, objawy przeszły po 3 dniach a teraz po miesiącu powróciły, co dalej robić?gdzie się udać na konsulatację?

KOBIETA, 69 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam, podwójne widzenie, czyli diplopia, może mieć różne przyczyny. Nie jest łatwe do zdiagnozowania, ponieważ w niektórych przypadkach powinno być konsultowane aż przez kilku lekarzy specjalistów: neurologa, chirurga lub okulisty. W przypadku problemów natury neurologicznej, czasami konieczne jest powtórzenie TK lub badanie płynu rdzeniowo-mózgowego, pobranego przy pomocy nakłucia lędźwiowego. Więcej o pochodzeniu diplopii i możliwych przyczynach choroby pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/podwojne-widzenie-przyczyny-objawy-leczenie. W Pani przypadku być może to demielinizacja naczyniopochodna jest przyczyną, skoro lek Nilogrin przyniósł efekty – z pewnością należy kontynuować leczenie neurologiczne. Zmiany demielinizacyjne w móżdżku oraz pniu mózgu mogą powodować podwójne widzenie. Być może warto również udać się na konsultacje neurochirurgiczne, by specjalista ocenił stopień zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Tego typu schorzenie również może dawać powodować zaburzenia widzenia, zwłaszcza gdy towarzyszą im objawy ze strony kręgosłupa, takie jak: bóle karku, sztywność kręgosłupa w odcinku szyjnym, drętwienia kończyn górnych itd. Proszę porozmawiać o swoich obawach i wątpliwościach z neurologiem – to on w pierwszej kolejności powinien podjąć decyzję o ewentualnej dalszej diagnostyce i zmianie leczenia, jeżeli dotychczasowe przestało przynosić efekty. Neurolog może także zasugerować wizytę u neurochirurga lub fizjoterapeuty. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.