Jaka może być przyczyna podwójnego widzenia?

Kobieta 68 lat, nagle zaczyna widzieć podwójnie, obraz jest przesunięty po skosie- wizyta na SOR, badanie neurologiczne ok, tk głowy bez zmian.Wyniki rezonansu głowy z kontrastem: ogniska niespecyficznej demienilizacji naczynipochodnej w obu półkulach mózgu,a wynik rezonansu odcinka szyjnego kręgosłupa:wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo -dyskopatyczne,możliwa kolizja ułożeniowa z korzeniami nerwowymi na poziomie C3/C4. neurolog prywatnie zapisał Nilogrin, objawy przeszły po 3 dniach a teraz po miesiącu powróciły, co dalej robić?gdzie się udać na konsulatację?

Redakcja abcZdrowie

Witam, podwójne widzenie, czyli diplopia, może mieć różne przyczyny. Nie jest łatwe do zdiagnozowania, ponieważ w niektórych przypadkach powinno być konsultowane aż przez kilku lekarzy specjalistów: neurologa, chirurga lub okulisty. W przypadku problemów natury neurologicznej, czasami konieczne jest powtórzenie TK lub badanie płynu rdzeniowo-mózgowego, pobranego przy pomocy nakłucia lędźwiowego. Więcej o pochodzeniu diplopii i możliwych przyczynach choroby pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/podwojne-widzenie-przyczyny-objawy-leczenie. W Pani przypadku być może to demielinizacja naczyniopochodna jest przyczyną, skoro lek Nilogrin przyniósł efekty – z pewnością należy kontynuować leczenie neurologiczne. Zmiany demielinizacyjne w móżdżku oraz pniu mózgu mogą powodować podwójne widzenie. Być może warto również udać się na konsultacje neurochirurgiczne, by specjalista ocenił stopień zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Tego typu schorzenie również może dawać powodować zaburzenia widzenia, zwłaszcza gdy towarzyszą im objawy ze strony kręgosłupa, takie jak: bóle karku, sztywność kręgosłupa w odcinku szyjnym, drętwienia kończyn górnych itd. Proszę porozmawiać o swoich obawach i wątpliwościach z neurologiem – to on w pierwszej kolejności powinien podjąć decyzję o ewentualnej dalszej diagnostyce i zmianie leczenia, jeżeli dotychczasowe przestało przynosić efekty. Neurolog może także zasugerować wizytę u neurochirurga lub fizjoterapeuty. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.