Co dolaldnie oznacza taki naczyniak?

w rezonansie magnetycznym mam w wyniku, że w trzonie kręgu L4 widoczne est ognisko 6 mm wykazującego podwyższony sygnał w obrazach T2 i STIR, oraz dyskretnie podwyższony w obrazach T1, prawdopodobnie odpowiada naczyniakowi. Czy jest się czym bardzo niepokoić? Co oznacza taki naczyniak i czy są możliwości jego usunięcia? Wizytę u mojego ortopedy mam dopiero w sierpniu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

naczyniak to niezłośliwy nowotwór naczyń krwionośnych – zazwyczaj bywa wykrywany przypadkowo, przy okazji badań mających na celu zdiagnozowanie innych dolegliwości. Więcej o naczyniaku dowie się Pani z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak.

W przypadku naczyniaka kręgosłupa dochodzi do rozrostu naczyń tętniczych – właśnie w trzonie kręgu. Może objawiać się bólem w okolicy zmiany, natomiast najczęściej nie powoduje żadnych dolegliwości. W takiej sytuacji nie ma potrzeby podejmowania żadnych kroków – ani leczenia, ani dalszej diagnostyki, w tym kontrolnej. Odsyłam do odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-interpretacja-rezonansu-magnetycznego.

Zgoła inne postępowanie zaleca się, gdy naczyniak powoduje bóle kręgosłupa. Wówczas można dokonać embolizacji (czyli zamknięcia naczyniaka), zaś niekiedy konieczne jest chirurgiczne usunięcie malformacji. O rodzaju leczenia decyduje neurochirurg. Jeżeli zatem doskwierają Pani dolegliwości bólowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, proszę porozmawiać na ten temat ze specjalistą (neurochirurgiem, ortopedą), który oceni czy mają one związek z naczyniakiem, czy też może wynikają np. z choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Lekarz powinien zadecydować o metodzie leczenia, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, w tym fizjoterapii lub farmakoterapii. Zazwyczaj pierwszym krokiem leczenia chorób kręgosłupa jest leczenie zachowawcze, mające na celu uniknięcie ingerencji chirurgicznej. Więcej o leczeniu bólu kręgosłupa w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bolu-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.