Co mam zrobić z tym naczyniakiem wątroby?

Dzień dobry. k.42l. Około okolic wątroby mam zdiagnozowane naczyniak do obserwacji z zaleceniem okresowego badania usg. Wiem, że okres menopauzy u kobiety może zmienić ich wielkość, proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Jaka jest przyczyna ich powstania? Czy to nadmierne jedzenie i wątroba sobie to tak gromadzi że on powstaje a może siedzący tryb życia albo badanie tomografem komputerowym może za jakiś czas je wytworzyć chodzi mi tu o szkodliwe promieniowanie? Jaka jest przyczyna ich powstania? I drugie pytanie co jeść jeśli ma to wpływ żeby on nie urósł.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

naczyniak to splot naczyń krwionośnych powstający w różnych miejscach – na organach wewnętrznych, ale także na ciele. Zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju i nie stanowi zagrożenia pod warunkiem, że nie rośnie, stwarzając ryzyko pęknięcia. W przypadku naczyniaków wątroby zazwyczaj są wykrywane przypadkiem podczas badań. Zachęcam do obejrzenia tego wideo, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniaki-watroby-co-musisz-o-nich-wiedziec-wideo.

Nie napisała Pani, jaki rozmiar ma naczyniak zlokalizowany na wątrobie – zazwyczaj gdy nie przekracza 5cm, nie ma potrzeby usuwania go – wystarczą kontrolne badania, średnio raz w roku. Nie ma żadnego sposobu, by zahamować wzrastanie naczyniaka, ale też rzadko dochodzi do ich gwałtownego wzrostu. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/naczyniak-watroby-w-wyniku-rezonansu-magnetycznego-i-bol-brzucha.

Etiologia naczyniaków wątroby nie została do końca wyjaśniona. Ponieważ pojawiają się częściej u kobiet, to istnieje prawdopodobieństwo, że przyczynia się do tego antykoncepcja hormonalna. Inne możliwe czynniki zwiększające ryzyko powstania tej zmiany nowotworowej, to: stres, używki, niewłaściwa dieta, choć niekoniecznie któryś z nich mógł przyczynić się do powstania naczyniaka u Pani.

Więcej o naczyniakach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.