Czy takie tk wątroby z kontrastem oznacza coś złego?

Witam.co oznacza wynik tk z kontrastem wątroby?czy to coś złego ?wątroba niepowiększona w segm.vll podtorebkowe uwypuklenie wlkp.ok 18 mm o gęstości we wszystkich fazach jak prawidłowy miaz wątroby (ocena gazy tętniczej ograniczona ze względu na artefakty ruchowe)co sugeruje prawidłowy miaz wątroby uwypuklający się przez ogniskowe scienczenie /ubytek w przeponie .póz za tym wątroba bez widocznych zmian ogniskowych ,jednorodna prawidłowej gęstości .czy to może oznaczać raka ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani profilaktycznie badanie obrazowe jamy brzusznej. To bardzo ważna diagnostyka oraz ocena budowy i funkcjonowania najważniejszych narządów znajdujących się w obrębie badanej części ciała.

Nie wspomniała Pani, dlaczego było przeprowadzone badanie tomografii, czy występują pewne dolegliwości związane z układem pokarmowym. Do całościowej oceny badania, powinno brać się również istniejące objawy, ogólny stan pacjenta oraz wyniki badań krwi.

Istotnym jest również, czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe oraz czy przyjmowane są na stałe pewne leki, które mogłyby wpływać na pracę wątroby.

Analizując Pani wynik badania obrazowego jamy brzusznej, można by stwierdzić, że wystąpiły niewielkie podtorebkowe uwypuklenia w wątrobie. Mogą one prawdopodobnie odpowiadać łagodnym zmianom – naczyniakom. Te niewielkie zmiany, występują bardzo często u kobiet, ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Odpowiadają one zmianom ogniskowym, które są zbudowane z sieci naczyń. Bardzo często występują wspólnie wraz ze stanem stłuszczenia wątroby.

Można by przypuszczać, że zmiany te będą do dalszej kontroli oraz obserwacji. Nie powinny stanowić powodów do niepokoju. Ważną czynnością było by wykonanie pełnej morfologii, CRP, a także określenie poziomu prób wątrobowych, amylazy i kreatyniny w surowicy krwi.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem lub hepatologiem. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowych wyników badań, zdecyduje o dalszej diagnostyce i postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba-objawy-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.