Co oznacza ten wynik USG jamy brzusznej u 33-latki?

Witam, mam pytanie w związku z badaniem obrazowym. Na USG jamy brzusznej wyszło mi że wątroba niepowiększona, z cechami miernego stłuszczenia, w prawym płacie podtorebkowo okrągła zmiana hypoechogeniczna, wielkości 11,5 mm. Atypowy naczyniak? TU? Do diagnostyki MR. Natomiast w rezonansie wyszło że wątroba niepowiększona jednorodna bez zmian ogniskowych i cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego w badaniu dynamicznym. Czy to możliwe że nagle nic tam nie ma? Oba badania dzieliły dwa tygodnie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani pełniejszą diagnostykę jamy brzusznej. Mając wyniki obrazowe, zarówno USG, jak i rezonansu magnetycznego, otrzymuje się całkowity obraz badanych narządów. Taka czynność pozwoli potwierdzić, bądź wykluczyć ewentualne schorzenia.

Nie napisała Pani, dlaczego były wykonywane badania wątroby oraz, czy występują pewne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak bóle nadbrzusza, nudności, wymioty, wzdęcia, czy żółte zabarwienie skóry.

Badanie ultrasonograficzne wykazało obecność niewielkiego stłuszczenia oraz zmianę odpowiadającą naczyniakowi. Jednakże podczas badania rezonansem magnetycznym, które jest dokładniejsze, wspomnianych przypadłości nie wykazało. Możliwe, że były to tak niewielkie zmiany, że badanie MR tego nie uwzględniło, bądź zapis USG nie był do końca poprawny.

Jednakże z racji pewnej odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia na podstawie tych wyników badań. Zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem, aby ocenił dokładnie wcześniejsze wyniki oraz zdecydował o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy

https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl/artykuly/stluszczenie-watroby-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.