Jakie badanie wątroby najlepiej wykonać?

a czy przy zmianie ogniskowej wątroby trzeba zrobić tk czy mr wątroby i co jest lepsze mr czy tk wątroby i co dokładnie i lepiej badanie mr z kontrastem czy bez żeby lepiej zobaczyć zmianę ognisko w wątroby i co to może być zmiana ogniskowa w wątrobie czy to może być torbiel czy guz w wątrobie jako zmiana ogniskowa ponieważ wielkość zmiany ogniskowej to 17 cm w wątrobie wysepka i pęcherza też w wątrobie

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Nie wspomniał Pan w pytaniu, jaką dokładnie wykonano dotychczas diagnostykę oraz jaki był opis dotychczasowego badania.

Istotne są również występujące objawy w obrębie jamy brzusznej, takie jak: ból nadbrzusza, wzdęcia, biegunki, mdłości, czy zażółcenie skóry.

W pierwszej kolejności warto wykonać badania krwi, które mogłyby wykluczyć wiele schorzeń, czyli pełną morfologię wraz z CRP oraz określenie poziomu GGTP, prób wątrobowych, fosfatazy zasadowej, kreatyniny, albuminy oraz lipazy.

Precyzyjnym badaniem jamy brzusznej jest tomografia komputerowa z kontrastem. Taka diagnostyka obrazowa pozwoli na wychwycenie najmniejszych zmian w obrębie narządów wewnętrznych, w tym i wątroby.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pana stan zdrowia, dlatego też zalecamy wizytę u lekarza gastrologa lub hepatologa. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/te-objawy-w-nodze-moga-sygnalizowac-nieodwracalne-stluszczenie-watroby-nie-lekcewaz-ich

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.