Jak rozumieć te wyniki badania wątroby?
Witam proszę o pomoc w interpretacji wyniku badania tomografię komputerowej : Wątroba powiększona CC 176mm, z cechami niewielkiego stłuszczenia miąższu , gęstość natywna około 46HU,z silnie hiperdenyjnymi w fazie tętniczej zmianami ogniskowymi ;seg.7 ,17x18mm oraz 11x8 , lewy płat 11x12mm,10x9mm i 11x8mm-zmiany izodensyjne z miąższem w fazach natywnej i miąższowej FNH. Przerośnięte lewy płat wątrobowy na długości 44 mm przylega do śledziony . Proszę o pomoc w zrozumieniu tego wyniku , odchodzę od zmysłów a wizyta za parę dni

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonane badanie obrazowe jamy brzusznej. Czy występują konkretne objawy, mogące wskazywać na choroby wątroby? Równocześnie bardzo istotne są występujące choroby przewlekłe, a także przyjmowane na stałe leki, które mogłyby wpłynąć na pracę tego ważnego narządu.
Biorąc pod uwagę opis badania tomografii komputerowej, można by stwierdzić, że zaobserwowano powiększoną wątrobę wraz z niewielkim stłuszczeniem. Wyodrębniono również zmiany ogniskowe, mogące odpowiadać naczyniakom lub torbielom.
Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację u lekarza gastrologa lub hepatologa, który po analizie wszystkich badań zdecyduje o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie będzie wymagane rozszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne, między innymi pełną morfologię, CRP, a także określenie poziomu prób wątrobowych, fosfatazy alkalicznej i albuminy.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy
https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy
https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie
A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyrazny-przerost-plata-ogoniastego-i-plata-lewego-w-watrobie