Co oznacza taki wynik badania wątroby i nadnerczy u 43-letniej kobiety?
Witam dostalam dziś opis mr.Mam 43 lata.Pzypadkowo znaleziona zmiana na usg i taki wynik rezonansu.Nic nie bolało wczesniej. Wątroba jednorodna,niepowiększona,z torbielami do 6mm.W segmencie V zmiana ogniskowa fnh bądz zapalnego gruczolaka 26x22mm-Do kontroli za 3 miesiące W segmencie VII ognisko 7mm o cechach naczyniaka bądź fnh. Zmiana o charakterze gruczolaka w lewym nadnerczu wielkości 12x8mm. Dodatkowa śledziona 9mm. Bardzo proszę o przetłumaczenie wyniku.Czy jest się czego obawiać?czy tego typu zmiany są groźne?wiem ze za 3 mies,muszę znów zrobic mr ale proszę powiedziec czy dlatego ze to są jakies zmiany złośliwe?proszę o pomoc.Poszlam z tym do chirurga ktory dal skierowanie na mr ale nie umiał mi przeczytać i skierował do hepatologa.Teraz muszę czekać a sie niecierpliwię.Liczę na zdecydowaną odpowiedź.

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonano pełną diagnostykę mogącą wykazać ewentualne zmiany.
Jednakże z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też proponujemy poczekać na stacjonarną wizytę u lekarza hepatologa. Tylko taki specjalista może precyzyjnie określić rodzaj danej nieprawidłowości, a także zdecydować o dalszych krokach postępowania.
Analizując przedstawiony wynik rezonansu magnetycznego, można by stwierdzić, że uchwycono zmiany w obrębie wątroby mogące odpowiadać torbielom, naczyniakowi oraz gruczolakowi. Prawdopodobnie są to łagodne ogniska, jednak każdą taką zmianę powinno się skontrolować w wyznaczonym przez lekarza czasie. Istotnym jest, czy na badaniu kontrolnym ponownie zostaną uchwycone podobne wielkości, czy ulegną powiększeniu, bądź pomniejszeniu.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak
https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-na-watrobie-przyczyny-objawy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/nowotwor-zlosliwy-nadnerczy