Co oznacza wynik CT jamy brzusznej u 43-letniej kobiety?

Wita, będę wdzięczna za interpretację badania CT jamy brzusznej. Czy jest coś niepokojącego zwłaszcza w kwestii wątroby? Wynik badania: TK jamy brzusznej przed i po kontraście: Wątroba nieco większa ( prawy płat w linii środkow-obojczykowej 162mm), o prawidłowym współczynniku osłabienia promieniowania. Kilka zmian hypodenysjnych, o densyjnoćci tkankowej: w seg 1 wym 17x15mm, obok w seg 8 między żż.wątrobowymi śr.8-9mm, na granicy seg 6/7 wym 24x18mm. Po kontraście zmiany bez typowego obwodowego unaczynienia pozwalającego rozpoznać naczyniaki, wskazana ocena w bad MR. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez widocznych w TK złogów. Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych. We wnęce śledziona dodatkowa 17x11mm. Trzustka bez zmian ogniskowych, przewód Wirsunga nieposzerzony. Nadnercza bez guzków. Nerki położone typowo, bez zmian ogniskowych, złogów i zastoju moczu. Węzły chłonne okołoaortalne i biodrowe niepowiększone. Aorta nieposzerzona. Bez wolnego płynu. Kości bez destrukcji.
KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani badanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. To bardzo dokładna diagnostyka w kierunku wszelkich nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu narządów znajdujących się w obrębie badanej części ciała.

Nie wspomniała Pani, dlaczego było wykonane badanie, a także, czy występują jakieś dolegliwości związane z układem pokarmowym, jak bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, czy brak apetytu.

Analizując opis Pani badania obrazowego, można by stwierdzić, że uchwycono lekko powiększoną wątrobę wraz z naczyniakami, znajdującymi się na jej powierzchni.

Powiększenie wątroby mogłoby wskazywać na pewne stany zapalne, zarówno toczące się w obrębie tego narządu, jak w i całym organizmie. Ten powiększony gruczoł często może występować przy stłuszczeniu wątroby, WZW, marskości, polekowym zapaleniu wątroby, a także przy licznych torbielach lub naczyniakach obecnych na wątrobie.

Naczyniaki są natomiast łagodnymi zmianami nowotworowymi. Kształtują się w wyniku niewłaściwego namnażania się komórek sieci naczyń. Bardzo często takie naczyniaki występują u kobiet w przedziale wiekowym między 30., a 50. rokiem życia. Związane jest to najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w tym wieku.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ocenić dokładnie Pani aktualny stan zdrowia. Proponujemy Pani konsultację u lekarza gastrologa lub hepatologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty