Co oznacza wynik CT jamy brzusznej u 43-letniej kobiety?

Wita, będę wdzięczna za interpretację badania CT jamy brzusznej. Czy jest coś niepokojącego zwłaszcza w kwestii wątroby? Wynik badania: TK jamy brzusznej przed i po kontraście: Wątroba nieco większa ( prawy płat w linii środkow-obojczykowej 162mm), o prawidłowym współczynniku osłabienia promieniowania. Kilka zmian hypodenysjnych, o densyjnoćci tkankowej: w seg 1 wym 17x15mm, obok w seg 8 między żż.wątrobowymi śr.8-9mm, na granicy seg 6/7 wym 24x18mm. Po kontraście zmiany bez typowego obwodowego unaczynienia pozwalającego rozpoznać naczyniaki, wskazana ocena w bad MR. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez widocznych w TK złogów. Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych. We wnęce śledziona dodatkowa 17x11mm. Trzustka bez zmian ogniskowych, przewód Wirsunga nieposzerzony. Nadnercza bez guzków. Nerki położone typowo, bez zmian ogniskowych, złogów i zastoju moczu. Węzły chłonne okołoaortalne i biodrowe niepowiększone. Aorta nieposzerzona. Bez wolnego płynu. Kości bez destrukcji.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani badanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. To bardzo dokładna diagnostyka w kierunku wszelkich nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu narządów znajdujących się w obrębie badanej części ciała.

Nie wspomniała Pani, dlaczego było wykonane badanie, a także, czy występują jakieś dolegliwości związane z układem pokarmowym, jak bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, czy brak apetytu.

Analizując opis Pani badania obrazowego, można by stwierdzić, że uchwycono lekko powiększoną wątrobę wraz z naczyniakami, znajdującymi się na jej powierzchni.

Powiększenie wątroby mogłoby wskazywać na pewne stany zapalne, zarówno toczące się w obrębie tego narządu, jak w i całym organizmie. Ten powiększony gruczoł często może występować przy stłuszczeniu wątroby, WZW, marskości, polekowym zapaleniu wątroby, a także przy licznych torbielach lub naczyniakach obecnych na wątrobie.

Naczyniaki są natomiast łagodnymi zmianami nowotworowymi. Kształtują się w wyniku niewłaściwego namnażania się komórek sieci naczyń. Bardzo często takie naczyniaki występują u kobiet w przedziale wiekowym między 30., a 50. rokiem życia. Związane jest to najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w tym wieku.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ocenić dokładnie Pani aktualny stan zdrowia. Proponujemy Pani konsultację u lekarza gastrologa lub hepatologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.