Co oznacza ten wynik USG jamy brzusznej u 29-latki?

Uprzejmie proszę o interpretację wyniku badania usg jamy brzusznej: Wątroba niepowiększona, normoechogeniczna, bez cech chooestazy. Przy więzadle sierpowatym wątroby obszar hyperechogeniczny wymiarów 22x10mm - w pierwszej kolejności ognisko stłuszczenia, do różnicowania z naczyniakiem. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Trzustka widoczna w zakresie głowy i trzonu - w tym zakresie niepowiększona, jednorodna, bez zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga nieposzerzony. PŻW nieposzerzony. Śledzenia niepowiększona, bez cech patologii w dostępnym badaniu zakresie. Aorta brzuszna nieposzerzona. Obie nerki położone typowo, w normie wielkości, o prawidłowym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym, bez zmian ogniskowych. UKM-y obustronnie bez cech zastoju i bez uchwytnych ech złogów. Pęcherz moczowy pusty - nie do oceny. Wolnego płynu ani patologicznych zbiorników płynowych w jamie brzusznej nie wykryto. Czy te wyniki są w porządku, czy muszę martwić się tym ogniskiem stłuszczenia lub naczyniakiem? Od kilku miesiecy odczuwam ból w nadbrzuszu, raczej zlokalizowany pośrodku, choć nieraz odczuwam coś w rodzaju kolki lub skurczu po prawej stronie nadbrzusza. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania obrazowe jamy brzusznej. To nieinwazyjne i istotne badanie pomaga w ocenie budowy i funkcjonowania najważniejszych narządów znajdujących się w obrębie brzucha.

Nie napisała Pani, z jakiego powodu został usunięty pęcherzyk żółciowy, a także czy po tym zabiegu były odczuwane pewne dolegliwości i wystąpiły jakieś komplikacje. Ból, który występuje w nadbrzuszu może mieć wiele przyczyn i nie musi oznaczać czegoś niepokojącego.

Analizując całościowo wynik Pani badania obrazowego, nie powinno stwierdzać się stanów zapalnych oraz powodów do niepokoju. Jedynie w obrębie wątroby zlokalizowano zmianę, która może być stłuszczeniem lub naczyniakiem. Aby zróżnicować dokładnie, z czym mamy do czynienia, należałoby wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej. Tylko to badanie może w sposób precyzyjny i szczegółowy ocenić wątrobę, jak i inne ważne narządy.

Należy podkreślić, że zmiany takie są dość często wykrywane podczas takich rutynowych badań obrazowych i zazwyczaj zostawia się je do dalszej obserwacji.

Zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub hepatologiem, który zdecyduje o konieczności wykonania dalszych badań diagnostycznych.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.