Co oznacza wynik TK jamy brzusznej u 58-letniej osoby?

Proszę o interpretacje tk jamy brzusznej i miednicy z kontrastem. Czy poniższy opis może świadczyć o zmianach złośliwych? Wątroba niepowiększona, prawidłowej gęstości, z obecnością kilku torbieli wielk. do 11mm w s.ll. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona i nadnercza niepowiększone, jednorodne, bez zmian ogniskowych. Śledziona dodatkowa wielk. 7mm. Nerki prawidłowej wielkości, struktury, bez zastoju, bez złogów, wydzielają cieniujący mocz. W nerce prawej torbiel wielk. 84mm z pojedynczymi włosowatymi zwapniałymi przegrodami - Bosniak 2; w części środkowej nerki lewej od strony brzusznej torbiel wielk. 13mm z grubym grudkowym zwapnieniem - Bosniak 2F; w przyleganiu do torbieli podtorebkowe ognisko tłuszczowe wielk. 7mm - angiomiolipoma? Dodatkowa t. nerkowa lewa. Moczowody o typowym przebiegu, nieposzerzone. Pęcherz moczowy o gładkich ścianach. Struktury jelitowe bez uchwytnej patologii. W przestrzeni zaotrzewnowej oraz miednicy mniejszej patologicznie powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się. W S9P mikroguzek, poza tym nadprzeponowe fragmenty miąższu płucnego, bez zmian ogniskowych. W piersi prawej zwapnienie wielk. 6mm. Struktury kostne bez cech patologicznej destrukcji.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani profilaktyczne badanie obrazowe jamy brzusznej. Tomografia komputerowa jest bardzo dokładnym badaniem, oceniającym wszystkie najważniejsze narządy znajdujące się w obrębie badanego obszaru.

Nie wspomniała Pani, czy występują pewne choroby przewlekłe, a także, z jakiego powodu była wykonywana taka diagnostyka.

Na podstawie wskazanego wyniku badania obrazowego, można by wywnioskować, że uchwycono kilka torbieli, obecnych zarówno na wątrobie, jak i w obu nerkach.

Prawdopodobnie, zmiany te nie powinny stanowić powodów do niepokoju. Istnieje przypuszczenie, że mają one charakter łagodny i przeznaczone będą do dalszej obserwacji i przyszłościowych badań kontrolnych.

Według klasyfikacji Bosniaka, wyodrębniono torbiele należące do 2. klasy. Oznaczać to może łagodne zmiany o włosowatej grubości przegrody. Dodatkowo zwapnienia mogą być obecne w ścianie lub przegrodzie. Ponadto istnieje tu niewielkie ryzyko złośliwości.

Podczas badania uchwycono również niewielkie zwapnienie obecne w piersi. Nie jest to duża zmiana, aczkolwiek warto skonsultować ją z lekarzem chirurgiem onkologicznym.

Ze względu na pewną odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani wynik badania tomografii komputerowej. Zalecamy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem oraz nefrologiem. Specjalista po precyzyjnej analizie dotychczasowych badań, podejmie decyzję o dalszych krokach.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-na-nerce

https://portal.abczdrowie.pl/torbielowatosc-nerek

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.