Czy taki opis usg wątroby wskazuje na coś poważnego?

Witam , w wykonanym USG jb , we wątrobie słabo widoczny obszar o miernie wzmożonym niejednorodnym echu wielkości ok 32/22mm w pierwszej kolejności możliwy naczyniak ,natomiast kontrolne USG wykonane 4 miesiące później stwierdza : w segmencie 7 słabo odgraniczony o nieco wzmożonym echu obszar o wym 17/36mm poza tym reszta ok ,czy taki opis USG wskazuje na coś poważnego ? Osoba wykonująca USG mówiła żeby nie siać paniki bo to wygląda na zwiększone ukrwienie tego obszaru ,USG robiłem 2 razy a za 2 razem lekarz powiedział że gdybym mu pierwszego wyniku nie pokazał to by tego nie zauważył nawet.co z tym robić dalej robić ? Gdzie się udać ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania obrazowe jamy brzusznej. Taka diagnostyka jest najlepszą profilaktyką w kierunku wielu chorób, a także pozwala na dokładną ocenę funkcjonowania poszczególnych narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej.

Istotnym jest przede wszystkim fakt, czy występują pewne objawy ze strony układu pokarmowego, jak ból i dyskomfort w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności, czy wymioty. Aby móc wykluczyć lub potwierdzić wszelkie schorzenia, należałoby rozszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową jamy brzusznej oraz określenie poziomu prób wątrobowych w surowicy krwi.

Na podstawie wykonanego USG jamy brzusznej, można by stwierdzić, że prawdopodobnie uchwycona zmiana mogłaby odpowiadać naczyniakowi. Jednak, aby mieć pewność, co do diagnozy należy rozważyć dalsze kroki w diagnozie.

W przypadku wystąpienia naczyniaka wątroby, w większości sytuacji pozostawia się to do dalszej obserwacji.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/naczyniaki-watroby-co-musisz-o-nich-wiedziec-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.