Co robić z takim wynikiem badania wątroby?

Witam. Miałam robione USG jamy brzusznej 2 razy w odstępie tygodnia. Na jednym USG wyszło wszystko ok na drugim natomiast powiększona wątroba ( podluznie 162mm) o nieco wzmożony m jednorodnym ech. Coś od miesiąca pobolewa mnie w prawym boku. Cały czas coś czuje. Lekarz mnie zbywa. Próby watrobowe; wyniki w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem rodzinnym lub hepatologiem. Pisze Pani, że w ostatnim czasie wykonała dwukrotnie badanie USG jamy brzusznej w związku z dolegliwości bólowymi w prawym boku. Wyniki badań USG są rozbieżne i nie potwierdzają się wzajemnie. Z kolei wyniki badań laboratoryjnych wydają się być w Pani ocenie w normie. Z tego też względu należy zastanowić się nad wykonaniem powtórnej diagnostyki USG, która pozwoli rozstrzygnąć, czy faktycznie Pani wątroba jest powiększona oraz czy są w jej obrębie jakieś zmiany. Również z tego względu warto rozważyć kontakt z lekarzem specjalistą, który wykona badanie obrazowe oraz od razu je oceni. Możliwe, że lekarz zaleci dalszą diagnostykę np. TK lub MR oraz poszerzy panel badań laboratoryjnych, które należy wykonać. Nie wykluczone, że zaleci już na tym etapie jakieś leczenie farmakologiczne w celu złagodzenia bólu, o którym Pani wspomina.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba-objawy-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

https://portal.abczdrowie.pl/dlugotrwaly-bol-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.