Co może być przyczyną tych wszystkich objawów u 56-latki?

W listopadzie ubiegłego roku zauważyłam żółte zabarwienie oczu, w styczniu została wykonana morfologia i pakiet watrąbowo-trzustkowy. Wszystkie badania wyszły w normie łącznie z bilirubiną. Jedynie niewielkie odstępstwa w krwinkach białych. W lato zauważyłam chyba powiększoną wątrąbe, pod prawym łukiem żebrowym coś wypuklego. Poza zabarwieniem białek pojawiło się też zabarwienie skóry, głównie twarzy. W sierpniu wykonano usg jamy brzusznej lekarz oprócz dwóch niewielkich torbieli na watrabie i jeden na nerce niczego nie zauważył i powiedział że są tak małe że nie trzeba nic z nimi robić. Wczesniej były problemy z bezsennością teraz odwrotnie potrzebuje dużo snu. Co może być tego przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Jednakże prawidłowo, że wykonano już pewne badania mogące wykluczyć nieprawidłowości.

Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś choroby przewlekłe, które wymagają stałego leczenia. Niektóre preparaty bowiem mogą wpływać na stan wątroby i nerek.

Jeżeli badanie obrazowe USG jamy brzusznej, jak i badania krwi nie wskazały na uszkodzenie wątroby i dróg żółciowych, należałoby rozszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową jamy brzusznej oraz ocenę takich parametrów jak: GGTP, fosfataza zasadowa oraz albumina.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego zalecamy konsultację stacjonarną u lekarza gastrologa lub hepatologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowych wyników badań będzie mógł podjąć decyzję o dalszych krokach postępowania.

Żółte zabarwienie skóry i białek oka zazwyczaj może wynikać z uszkodzenia lub nieprawidłowe funkcjonowania wątroby, trzustki, nerek, ale również i tarczycy.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

https://portal.abczdrowie.pl/sygnaly-swiadczace-o-zniszczonej-watrobie/2

https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-calkowita-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.