Na co wskazują te wyniki prób wątrobowych?

W maju bieżącego roku przypadkowo odkryto u mnie bardzo zle wyniki badan. Pomimo podawanych lekow i stosowanej diety wyniki nie poprawiają sie, wrecz przeciwnie. Do tej pory lekarz nie postawil diagnozy. Najnowsze wyniki badan sa takie: -Aminotransferaza asparagianianowa 159 -Aminotransferaza alaninowa 102. O jakiej chorobie moga świadczyć takie wyniki. Dodam ze nie używam alkoholu. Od maja jestem na diecie a mimo to wyniki nie ulegaja poprawie

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Prawidłowo, że wykonano kontrolne badania prób wątrobowych, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu.

Należy podkreślić, że przyczyn podwyższonych transminaz może być wiele, gdzie nie zawsze muszą oznaczać coś niepokojącego. Na pewno warto rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: USG jamy brzusznej, pełną morfologię wraz z rozmazem, CRP, a także określenie poziomu lipazy, amylazy, fosfatazy zasadowej oraz GGTP. Następnie warto wykonać badania pod kątem chorób autoimmunologicznych wątroby, jak pełny panel wątrobowy. Wszystkie te wyniki badań powinny dać odpowiedź na podwyższone próby wątrobowe.

Bardzo istotne są również objawy współtowarzyszące, jak bóle nadbrzusza, wzdęcia, uczucie pełności, czy świąd oraz żółte zabarwienie skóry.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem gastrologiem lub hepatologiem, który po analizie wszystkich dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki

https://portal.abczdrowie.pl/watroba-a-skora-jak-zaburzona-praca-watroby-objawia-sie-na-skorze

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.