Co oznaczają te wyniki badań prób wątrobowych 26-latka?

Witam, dostałem wyniki prób wątrobowych i jedynie AlAT jest trochę podwyższony ponieważ wynosi 54, natomiast AspAT 32. Bilirubina całkowita wynosi 0,47. Dzień przed badaniem wypiłem piwo bezalkoholowe czy mogło mieć to wpływ na wynik badania? Podstawowa morfologia wszystko książkowo, OB, żelazo itd wszystko bez zarzutu.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi. Analizując wskazane przez Pana wyniki, można by stwierdzić, że jedynie ALT wystąpiło powyżej ustalonej normy referencyjnej. Jednakże wartość aminotransferazy alaninowej nie jest znacząco przekroczona, więc prawdopodobnie stan ten będzie do dalszej obserwacji.

Przyczyn podwyższonego wskaźnika wątroby może być wiele i nie zawsze muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Wyższe poziomy występują przy uszkodzeniu wątroby, marskości, stanach zapalnych, a także chorobach zakaźnych. Często ALT ulega podwyższeniu przy stłuszczeniu wątroby oraz przyjmowaniu niektórych leków oraz stosowaniu niewłaściwej diety.

Zalecamy Panu stacjonarną konsultację u lekarza internisty lub gastrologa. Specjalista po analizie wszystkich wyników badań zdecyduje o dalszych krokach działania. Możliwe, że będzie niezbędne wykonanie USG jamy brzusznej.

Wypicie napoju, nawet bezalkoholowego nie jest wskazane przed wykonaniem badania prób wątrobowych, gdyż wyniki mogą wyjść niemiarodajne.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-alt-czym-jest-przebieg

https://portal.abczdrowie.pl/alkohol-wyniszcza-watrobe-hepatolog-mowi-jak-ja-reaktywowac

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.