Co oznaczają takie wyniki prób wątrobowych?

Witam. Mężczyzna 28 lat, otrzymałem wyniki prób wątrobowych i są następujące LDL 88mg/dl nie-Hdl 99.6 md/dl AST 33.3 U/I Alt 55.8 U/I GGT 19 U/I HDL 57 oraz cholesterol całkowity 157. Czym mam się czegoś obawiać. Lekarz, który mi dawał wyniki powiedział, że nie jest zbyt dobrze z wątroba.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

według ogólnie dostępnych norm pańskie wyniki można interpretować w sposób następujący: cholesterol LDL jest w normie, dla osoby bez choroby niedokrwiennej serca norma jest do 115 mg/dl. Nie-HDL: mniej niż 130 mg/dl, u Pana jest 99.6 md/dl, więc w również w normie. HDL 57 też dobrze, norma dla mężczyzn minimum 40 mg/dl.mMa Pan też prawidłowy poziom choresterolu całkowitego we krwi, według ustaleń WHO nie powinien przekraczać 180 mg/dl. Co do wyników prób wątrobowych należy patrzeć na normy przedstawione na wyniku. Ogólnie przyjęta normy to: AST - 5-40 U/l, u Pana jest 33.3 U/I, czyli w normie. ALT - 5-40 U/l. Pan ma 55.8 U/I, 3-4-krotny wzrost ALT (AlAt) obserwowany jest w marskości i przewlekłym zapaleniu wątroby. U Pana nie ma takich przekroczeń, ale coś zaczyna się dziać. Warto zatem zadbać o ten narząd, wprowadzając lekkostrawną dietę oraz konsultując się ze specjalistą. GGT – 18–100 U/l, wynik jest 19 U/I, zatem w normie. Warto mieć świadomość, że tylko lekarz prowadzący zna historię choroby pacjenta, a także dzięki przeprowadzonemu wywiadowi ma ogląd całościowy jego stanu zdrowia, zatem bezwzględnie należy się stosować do zaleceń lekarskich i wdrażać sugerowane leczenie. Życzymy zdrowia! W poniższych artykułach może Pan znaleźć dodatkowe informacje.

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba-objawy-choroby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zle-wyniki-prob-watrobowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.